Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Maruni Patriği Rai: Suudi Arabistan bir kez daha Lübnan’ı yüz üstü bırakmadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Maruni Patriği Mar Beşara Rai, Suudi Arabistan’a yönelik tarihi ziyaretine dün başladı. Rai, Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman bin Abdulaziz ile bugün bir toplantı gerçekleştirecek.

Patrik ve beraberindeki heyet Kral Selman Hava Üssü’ne özel bir uçakla geldi. Rai, Suudi Arabistan Körfez İşleri Bakanı Tamer el-Sabhan tarafından karşılandı. Ardından dün akşam saatlerinde Riyad’daki elçilik binasında Lübnanlı bir grupla bir araya geldi. Er-Rai’nin ziyareti sırasında Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile de görüşeceği belirtildi.

PatrikRai, Lübnan’dan ayrılmadan önce havalimanında yaptığı konuşmada ziyaretin 2013’ün başında yapılmasının düşünüldüğünü ancak bazı sebeplerden dolayı gerçekleştirilemediğini belirtti. Patrik, Suudi Arabistan’ın tarihsel rolüne dikkat çekti:

“Ziyaret, bugün Lübnan’da yaşadığımınız olaya dair tarihi ve önemli bir yer tutuyor. Bütün Lübnanlıların gözleri burada. Zira Suudi Arabistan tarihsel olarak sadece iyi işlere imza atmıştır. Bu özel dostluk sürecinde Suudi Arabistan her zaman siyasi, ekonomik, sosyal, güvenlik ve kalkınma konularında Lübnan’ın yanında olmuştur.”

Suudi Arabistan’ı ziyaret eden ilk Maruni Patriği olmaktan gurur duyduğunu söyleyen Patrika “Atalarımız olan Patrik Maoushi, Patrik Khreish ve Patrik Sfeir döneminde Suudi Arabistan’daki patrik ve krallar arasında yazışmalar gerçekleşmişti” diyerek, daveti sebebiyle Kral Selman’a da teşekkürlerini iletti. Suudi Arabistan ve Lübnan arasındaki dostluğu ‘tarihsel’ olarak nitelendiren Rai, Suudi Arabistan’ın bir kez daha Lübnan’ı yüz üstü bırakmadığını kaydetti. Suudi Arabistan’da bulunan Lübnanlıların Kral’a sevgi ve saygı duyduklarını, gelenek ve yasalarına da bağlı olduklarını vurguladı.

Lübnan Maruni Patriği Rai, Lübnanlı bir grup ile dün akşam saatlerinde gerçekleştirdiği görüşmede ise Suudi Arabistan’ın, ekonomik ve siyasal açıdan Lübnan’ı desteklediğini ve ülkeye birçok katkıda bulunarak güvenlik ve istikrarın güçlenmesine yardım ettiğini aktardı. Patrik görüşmede, bugün düzenlenecek toplantılarda Suudi liderlere, “siyasi ve ekonomik olarak yaşanan tüm zor koşullarda Lübnan’a verdikleri büyük desteklerden ötürü” teşekkür edeceğini de vurguladı. Suudi Arabistan ve Lübnan arasındaki kardeşliği ve dostluğu koruyacaklarını belirten Rai, “Suudi Arabistan, tarih ve krallıkları boyunca diğer patrikle daima temas halindeydi. Ve iyi ilişkilerini de sürdürmeye devam edecek” şeklinde konuştu.

Lübnan’ın küçük bir ülke olduğuna dikkat çeken Rai, buna rağmen ülkenin Arap bölgesinde Hristiyanlar ile Müslümanlar açısından mezhep ve bölgesel ırkçılığa sahip olmayan büyük bir mesaj görevi üstlendiğini vurguladı. Rai, Lübnan’ın zor fakat bir o kadar da güzel bir ülke olduğunu belirterek, “Özgürlük, adalet, yönetim ve yasalarda eşit değerlere sahip, kin ve nefret barındırmayan evrensel bir ülkedir” ifadesini kullandı.

Patrik Rai, Suudi Arabistan Kralı ve Veliaht Prensi ile görüşmeden, herhangi bir topluluk veya elçiliğin toplantı ya da tören düzenlemesine izin vermezken, Kral Selman’ın izniyle bölgede kendisi için bir tören düzenlendi. Törende “Bu güzel ülkeye yönelik böyle güzel bir ziyaret hayal etmemiştim” diyen Patrik, Suudi Arabistan’ın kendisi için tüm pencerelerini, kapılarını, topraklarını ve kalplerini açtığını vurguladı. Patrik ayrıca, bu durumun iki ülke arasındaki kardeşlik ve dostluğun tarihte kök saldığını gösterdiğini kaydetti.

Lübnan’ın Suudi Arabistan Büyükelçisi Abdul Fettah İsa da yaptığı açıklamada Rai’nin ziyaretinin tarihi öneme sahip olduğuna dikkat çekti. İsa, ziyaretin, Suudi Arabistan’ın dünyadaki tüm dinlerle diyaloğunu güçlendirme ve iletişim kurma çabasını gösterdiğini belirtti.

İsa, bu ziyaretin Lübnan ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkileri güçlendirecek, doğu kiliseleri temsilcisi sayılan bir adam tarafından gerçekleştiğine dikkat çekti. İki ülke ve halkları arasındaki ilişkilerin derinleşmesine katkıda bulunacağını kaydetti.