Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Maruni Patriği: Seçimlere katılmayan Lübnanlıların şüpheleri doğru | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Maruni Patriği Beşara Rai, geçtiğimiz hafta ortaya çıkan yetki krizinin “asılsız” olduğunu belirterek, son parlamento seçimlerine katılmayan Lübnanlıların “şüphelerinin doğru olduğunu gösterdiğini” ifade etti.

Beşara Rai, 9 Eylül’de yaptığı açıklamada Lübnan medeniyetinin “özellikle siyasi camiada değer kaybettiğini” söyledi. Maruni Patriği, özellikle siyasi alanda görüldüğü üzere küçük şeylerin büyütülerek, dini, mezhepçi, tartışmalı ve zehirli bir atmosferle Lübnan’da güven kaybına sebep olduğunu vurguladı.

Rai, “Siyasetçilerin ihtiyaç duyduğu ilk şey, adil bir yönetim için sevgi ve merhamettir. Ancak vatandaşların hayatlarına, haysiyetlerine ve haklarına bir saldırı var” dedi.

Rai, ‘90 milyar dolar civarındaki bir kamu borcunu nasıl değerlendiriyorsunuz’ sorusuna ise, “Harcamaların, hazine üzerindeki yükün azaltılması, israfın özel sektörle işbirliği içinde kontrol edilmesi, ithalatın artırılması, siyasi çıkarların istihdam ve performans yönetiminden uzaklaştırılması talep ediliyor. Daha iyi bir yaşam umut edilen, ancak Lübnan halkının yüzde 51’inin güven kaybı dolayısıyla katılmadığı parlamento seçimlerinden sonra söz konusu borcun; boyutların, payların tartışılması ve asılsız olan yetki krizi ile ele alınmasını siz nasıl görüyor ve değerlendiriyorsunuz?” diyerek yanıt verdi.