Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Maruni piskoposlar seçmenlere yönelik yürütülen uygulamalar konusunda uyardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Maruni piskoposlar, Lübnan’ın karşılaştığı büyük zorluklara dikkat çekerek seçmenlerin sömürülmesine ve korkutulmasına yönelik uyarılarda bulundu. Parlamento seçimlerinden sonra hızlı bir şekilde Lübnan’da çelişkilerden uzak hükümet kurma çağrısı yaptı.

Piskoposlar, Maruni Patriği Mar Beşara Butrus er-Rai başkanlığında Bkerki’de düzenlenen aylık toplantının ardından yayınlanan bildiride, bu ulusal görevin imajını bozacak ve seçim sonuçlarına yönelik itirazlara yer vermeyecek yöntemlere başvurulması konusunda uyarılarda bulundu. Özellikle seçmenlerin durumundan istifade edilerek seçim paralarının vicdanları satın almak için kullanılmasına dikkat çektiler. Seçmenlerin bir kısmının sindirilerek korkutulduğuna değinilen bildiride söz konusu uygulamaların demokrasiye zarar verdiğine ve seçme hakkı özgürlüğünü ihlal ettiğine işaret edildi.

Piskoposların başa geçecek yeni hükümete yaptığı çağrıda şu ifadelere yer verildi:

“Bugün var olan siyasi çelişkilerden kurtulmak için hemen kurulmasını umuyoruz. Çünkü Lübnan, büyük zorluklarla karşı karşıya. Uluslararası konferanslarda aldığı destekler sonrasında yönetim düzeyinde yolsuzlukla mücadelede reform adımları atılması ve uluslararası vaatleri uygulamak için etkili ekonomik planlar geliştirilmesi bekleniyor.”

Lübnan’da özellikle son zamanlarda başta gönüllü dönüş, geçici dönüş, kalma iradesi ve iş piyasasına katılım başlıklarında Suriyeli mültecilerle ilgili Brüksel toplantısında alınan kararların uygulanmasına yönelik bir duruş sergilendi. Geçen hafta Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönmeleri ve ev sahibi ülkelerdeki yasal statüleri ile ilgili Brüksel toplantısında ortaya konulan uluslararası pozisyon ile Cumhurbaşkanı’nın etrafında birleşik bir hükümet ve başkanlık rotasyonu çağrısında bulunduğu belirtildi. Bunun Lübnan’ın göç krizine yönelik uzlaşma sağlanan planına da yansıdığı dile getirildi.