Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Masyaf’da son iki haftada iki gizemli suikast | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hama/Şarku’l Avsat

Suriye’de Esed rejimine bağlı askeri istihbaratta çalışan ve Masyaf kırsalında oturan Ahmed İsa el-Habib’in cumartesi günü sabah saatlerinde işe gittiği bir sırada kimliği belirsiz kişiler tarafından silahlı saldırıya uğradı belirtildi.

Yerel kaynakların aktardığına göre rejime bağlı güvenlik unsurlarından biri olan ve Hama’nın batısındaki Masyaf kırsalında oturan Ahmed İsa el-Habib’in cumartesi günü sabah saatlerinde işe gittiği bir sırada kimliği belirsiz kişiler tarafından kendisine ateş açıldı. Kafasına mermi isabet eden el-Habib saldırının hemen ardından hayatını kaybetti. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden (SOHR) yapılan açıklamada, kimliği belirsiz kişilerin rejime bağlı askeri istihbaratta çalışan el-Habib’e Baarin yolu üzerinde ateş açtığı ve kurbanın başına isabet eden mermi sonucunda olay mahallinde hayatını kaybettiği belirtildi. Suikastın neden yapıldığı ve kim tarafından gerçekleştirildiği ise gizliliğini koruyor.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Ahmed İsa Habib, Şam’da çeşitli alanlarda çalışmasının ardından Hama’daki askeri güvenliğe katıldı. Medyada çıkan haberlere göre saldırganların, Ahmed İsa Habib’in Masyaf kırsalındaki Baarin köyünden işine gideceği esnada kafasına doğru birkaç el ateş ettiği ifade edildi. Habib, Masyaf hastanesine kaldırıldıktan bir süre sonra öldüğü açıklandı.

Suikast hakkında Masyaf’ta bulunan şebbiha gruplarından şüpheleniliyor. Söz konusu şebbihalar bölgede bir güvenlik boşluğu oluşmasına neden olurken bu durum siviller için baskı unsuru oluşturuyor. Ancak kaynaklar bu senaryonun doğru olmadığını söylerken suikast konusunda bazı meselelerin gizliliğini koruduğunu belirtiyor. Suikastın faillerinin belli olmadığını söyleyen kaynaklar, saldırganların kimliklerinin rejimin tamamen elinde olan küçük bölgede büyük güce sahip olan emniyet organları tarafından bilinmemesinin imkânsız olduğunu ifade ediyor. Söz konusu tahminler iki haftadan daha az bir süre önce Masyaf Araştırmalar Merkezi Müdürü ve füze geliştirme uzmanı General Aziz Esber’in uğradığı suikast konusundaki şüpheleri artırıyor.

Bölgedeki yerel gazeteler kurbanın fotoğrafını yayınlarken olayın suikast olduğunun teyit edildiğini açıkladılar. Gazetelerde, Masyaf’daki şebbihaların bölgede oluşturduğu güvenlik boşluğu konusunda çeşitli yorumlar yapıldı.

Öte yandan SOHR, Habib’e yapılan suikastın 5 Ağustos’ta Aziz Esber’e yapılan suikasttan 13 gün sonra gerçekleştiğine işaret etti. Gözlemevi ilk suikastın yaşandığı vakit füze geliştirme uzmanı Aziz Esber’e yakın kaynaklardan aktardığına göre suikast uzaktan kumandalı bomba ile gerçekleştirilirken, Aziz ve şoförü olay mahallinde ölmüştü. Bu durum Aziz’in ailesi ve bölge halkının rejimin kendisine zırhlı bir araç tahsis etmemesinden şikayetçi olmasına neden olmuştu. Öyle ki Esber, bölgedeki devletlerin hedefindeydi ve bulunduğu bölgeye İsrail tarafından birçok saldırı gerçekleştirilmiş ve bu saldırılar sonucunda rejim yanlısı güçlerin en az 7 unsuru ölmüştü.