Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mattis: ABD Kabil-Taliban barışını destekliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakanı James Mattis, ülkesinin “Afganistan Hükümeti’nin Taliban’a teklif ettiği barış sürecini” desteklediğini duyurdu. Taliban unsurlarının da bu girişimi memnuniyetle karşıladığı söyleyen Mattis, unsurların Afganistan Hükümeti ile barış görüşmesi yapmak istediğine dikkati çekti.

Bakan, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’nin, iki hafta önce Taliban’a barış müzakerelerine başlama teklifini sunmasının ardından 13 Mart sabahı Kabil’e ulaştı.

Taliban, henüz Kabil’in teklifine cevap vermezken, Mattis ise hareketin bazı liderlerinin görüşmeye sıcak baktığını belirtti.

Aynı şekilde ABD Savunma Bakanı James Mattis gazetecilere yaptığı açıklamada, “Taliban’ın tamamı olmasa da bazı unsurları Afganistan Hükümeti ile müzakereyle açık bir şekilde ilgileniyor” ifadelerini kullandı.

Afganistan’daki güvenlik endişeleri sebebiyle Mattis’in ziyaretine ilişkin açıklama yapılmadığı duyuruldu.

Öte yandan ziyaretin amacının üst düzey ABD’li ve Afgan yetkililer ile görüşme, ülkedeki askeri operasyonlar hakkında bilgi alma ve Taliban üyelerine Afganistan Hükümeti ile barış anlaşması imzalaması konusunda baskı yapma olduğunu söyleyen Mattis, Taliban’a 16 yıldır devam eden savaşı sonlandırmak için önkoşulsuz bir şekilde müzakerelere başlama çağrısı yaptı.

Bakan ayrıca, “Özellikle son birkaç yıldır hareket içinde gerçekleşen kırılmalar göz önüne alındığında Taliban barış sağlamaya istekli olabilir. Harekete, tüm savaşların sonlandığını söylüyorum. Askeri baskı altında olsa bile bu fırsatı kaçırmak istemiyoruz. Washington, herhangi bir müzakerenin Kabil tarafından yönetilmesi gerektiğine inanıyor. Uzun yıllardır eden Afganistan savaşında zafer hala mümkün. Mevcut gelişmeler askeri bir zafer sağlamasa da siyasi bir uzlaşı sağlayabilir” dedi.

Taliban ise geçtiğimiz hafta Afganistan Hükümeti’ni “gayri meşru” olarak nitelendirmiş, aldatıcı bir barış sürecine başlamak için çabaladığını söylemişti.

James Mattis ayrıca, bazı Taliban unsurlarının Kabil hükümetiyle olası bir barış görüşmesine katılmaya istekli olduğuna dair işaretler aldıklarına dikkati çekti.

Öte yandan ziyaret, geçtiğimiz yıl açıklanan yeni bölgesel stratejinin bir parçası olarak ABD’nin Afganistan ordusuna sağladığı önemli yardımlar kapsamında gelişti. Bu bağlamda Savunma Bakanının ziyaretinin ABD’nin son askeri operasyonlarını ve Taliban- Afganistan Hükümeti arasındaki uzlaşı fırsatlarını değerlendirme amaçlı olduğu kaydedildi.

James Mattis yaptığı açıklamada, “Her şey siyasi bir uzlaşı için, askeri bir zafer değil” diyerek, zaferin siyasi uzlaşı olacağını vurguladı.

Diğer taraftan geçtiğimiz hafta Şarku’l Avsat’a konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Güney ve Orta Asya İşleri Ofisi üst düzey danışmanı ve yetkilisi Büyükelçi Alice Wells, ABD güçlerinin Afganistan’daki varlığının barış sürecini korumak ve terör gruplarının büyümesini engellemek amacı taşıdığını söyledi. Bazı medya organlarının aktardığına göre Taliban Hareketi ise, siyasi bir çözüm ve bu yolda müzakere etmek için açık olduklarını belirtti. Ancak hareketin, Gani’nin teklifine herhangi bir cevap vermediği ifade edildi. Mattis’in ani ziyareti sırasında Kabil’de bulunan bazı Taliban unsurlarının da görüşmeye istekli olduğu, fakat henüz Başkan Gani’ye net bir cevap vermedikleri kaydedildi.

Taliban Hareketi, Afganistan’ın büyük bir kesiminin kontrolünü elinde bulundururken, her yıl binlerce Afganistan askerinin ve sivilinin ölümüne neden oluyor. Taliban’ın 11 Eylül saldırısı dolayısıyla aranan El-Kaide lideri Usame bin Ladin ile işbirliği yaptığı gerekçesiyle 2001 yılında ABD liderliğinde başlatılan savaştan bu yana Afganistan’da çatışmalar devam ediyor.

Öte yandan Mattis’in 13 Mart günü Maskat’ta Umman Sultanı Kâbus bin Said ile bir araya geldiği de bildirildi. Görüşmede iki ülke arasındaki savunma ilişkilerini güçlendirme yollarının ve Yemen iç savaşının çözüm yollarının ele alındığı belirtildi. ABD Savunma Bakanlığı’nda yapılan bir basın açıklamasına göre görüşmede, Yemen iç savaşının çözümüne dair Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi’nin nasıl bir yol izlenebileceği ve Hürmüz Boğazı’nda dolaşım serbestliği üzerinde duruldu. Aynı şekilde Mattis’in Umman Savunmadan Sorumlu Devlet Bakanı Bedir bin Suud el-Busaidi ile de bir araya geldiği ifade edildi. Aktarılana göre görüşmede, iki ülke arasındaki askeri iş birliğini güçlendirme yolları ve Umman’da Ekim ayında yapılması planlanan “Hızlı Kılıç- 3” tatbikatı için hazırlıklar ele alındı.