Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mattis, ABD’nin yeni Afganistan stratejisinin desteklenmesi için Pakistan’da | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Pakistan’ın sivil ve askeri liderlerinden, Afganistan’daki saldırılara karşı birlikleri artırmaya ve Pakistan hükümetini ABD’nin Afganistan’daki yeni stratejisini desteklemeye ikna etmek için İslamabad’a gitti.

İki taraf arasındaki ilişkiler, Pakistan mahkemesinin Kasım ayı sonlarında DEAŞ örgütünün Afganistan ve Pakistan bölge liderlerinden Hafız Said Han’ın serbest bırakılması kararı sonrası daha da kötüleşti. Bu durum, Beyaz Saray’dan tepkiyle karşılandı. Birleşmiş Milletler’in (BM) terör örgütü olarak gördüğü grubun lideri Said’in yakalanmasına yardım edenlere 2012’de 10 milyon dolar ödül verileceği belirtilmişti. Pakistan hükümeti, Said’in Ocak ayından bu yana ev hapsinde tutulduğunu, hükümetin 160 kişinin ölümüne neden olan Mumbai saldırısı ile ilgili herhangi bir delil bulunamamasından dolayı serbest bırakıldığını bildirilmişti.

Mahkeme kararıyla ilgili olarak, ABD Başkanı Donald Trump’ın medya organı aracılığıyla yapılan açıklamada, “Eğer Pakistan, Said’i tutuklamak için herhangi bir adım atmaz ve suçlarından dolayı yargılamazsa, bu ikili ilişkilere ve Pakistan’ın uluslararası itibarına olumsuz bir şekilde yansıyacak” ifadeleri yer aldı.

Trump, İslamabad’ı ‘kaosu yayan ve komşu Afganistan’daki NATO liderliğinde bulunan güçlere saldırabilecek unsurları’ barındırmakla suçlamıştı.

Pakistan ise, sürekli olarak suçlamaları reddetti ve yalnızca barış görüşmelerini sürdürmelerini sağlamak için iletişim kurdukları açıkladı.

Afganistan’daki ABD ve NATO kuvvetleri komutanı General John Nicholson, geçtiğimiz hafta, Pakistan’ın ‘militanlara karşı çok şiddetli bir mücadele yürüttüğünü’ kabul etmesine rağmen, İslamabad tarafından henüz önemli değişiklikler görmediğini söyledi.

Mattis, resmi ziyareti öncesi, “Ortak zemin bulmak için çok çalışıyoruz ve birlikte çalışmak istiyoruz” dedi. Gazetecilere verdiği demeçte ise, “Pakistan liderlerinin terörizmi desteklemediklerini duyduk ve onların, bölgedeki barış ve istikrarı desteklemelerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Göreve geldikten sonra ilk defa Pakistan’ı ziyaret eden Mattis, “İki müttefik ülke hedef üzerinde anlaştılar. Terörle savaşa kararlıyız. Kimse Pakistan’dan daha fazla Afganistan’da barışı istemiyor” dedi.