Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mattis, İran ile yapılan nükleer anlaşma çıkarlarımıza uygun | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakanı James Mattis, dün, ABD Senatosu’na bağlı Silahlı Kuvvetler Komitesi’nde yaptığı konuşmada, İran ve 5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmanın ABD’nin çıkarlarına uygun olduğunu söyledi.

Nükleer anlaşmanın, ABD’nin çıkarlarına uygun olduğunu ifade eden Mattis, Senato üyelerinin sorduğu, “Ulusal çıkarlarımız, İran ile imzalanan nükleer anlaşmanın devam ettirilmesini gerektiriyor mu?” sorusuna, “Evet buna inanıyorum” şeklinde cevap verdi.

AFP tarafından yayınlanan konuşmasında, verdiği cevabı açıklayan Mattis, “İran’ın anlaşmaya uyacağından ve anlaşmanın çıkarımıza olduğundan emin olabilirsek tabii ki anlaşmayı korumamız lazım. Başkan Trump, anlaşmanın ihlal edildiğine dair herhangi bir işaret görülmezken, bu anlaşmayı koruması gerekir” ifadelerini kullandı.

ABD yasalarına göre, İran’ın anlaşmaya uyup uymadığının ve İran’a yönelik yaptırımların kaldırılmasının ABD’nin çıkarına olup olmadığının her 90 günde bir ABD Kongresi’ne bildirilmesi gerekiyor. ABD Başkanı Donald Trump, anlaşmanın son tarihinin 15 Ekim günü olması kaydıyla anlaşmayı onaylamıştı.

İran ise 2015 yılında, 5+1 ülkeleri olarak bilinen (Rusya, Çin, İngiltere, Fransa, Almanya ve ABD) ülkelerle yaptığı nükleer anlaşma ile kendisine yönelik yaptırımların kaldırılması karşılığında nükleer programın barışçıl olacağını garanti etmişti.