Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mattis: Kerkük gerilimini gidermeye çalışıyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Washington’un Kerkük konusunda Irak ve Kürt yetkililer arasındaki gerginliği yakından takip ettiğini duyurdu. Gerilimin üstesinden gelinebilmesi için çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Mattis, dün basın mensuplarına gazetecilere yaptığı açıklamada “Bölgede yaşananları yakından takip ediyoruz. Kerkük’te çatışma çıkmasına asla izin vermeyiz. ABD Dışişleri Bakanı bu çabaya öncülük ediyor, ancak kuvvetlerim de herhangi bir çatışma olasılığının engellendiğinden emin olmak için çalışıyor.” ifadesini kullandı.

“Önceliğin bölgede DEAŞ’ı yenilgiye uğratmak” olduğunu söyleyen Mattis, bölgede yaşanan karışıklığın akabinde bir savaşın yaşanmasını istemediklerini söyledi. Kerkük’te yaşananları önemsediklerini kaydetti.

Mattis, anlaşmazlıkların askeri yöntemlerle değil siyasi diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini belirtti. “Bunlar uzun süredir var olan meseleler ve bunları yeniden değerlendirip, siyasi uzlaşmayla çözmenin bir yolunu bulmalıyız” ifadesini kullandı.

Kürt bölgesinin hemen dışında yer alan Kerkük, bir milyondan fazla nüfusa sahip. Ancak 2014 yılında Irak güvenlik güçlerinin DEAŞ’la yaşanan çatışmalarda hezimete uğramasıyla birlikte Peşmerge güçleri bölgede yayılmaya başladı.
DEAŞ’ın kontrolü altında olan toprakların daralmasıyla, Irak’ın on yıldan fazladır uğradığı etnik ve mezhepsel bölünmeler tekrar ortaya çıktı.