Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mattis: Nükleer silahsızlanma sağlanmadan yaptırımlar hafifletilmez | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Cuma günü yaptığı açıklamada, Kuzey Kore nükleer silahsızlanmaya karşı “geri dönülmez” adımlar atmadıkça yaptırımların hafifletilmeyeceğini açıkladı.

AFP’nin aktardığına göre, Singapur’da bir güvenlik forumunda konuşan Mattis, ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında yapılması kararlaştırılan zirve öncesinde uluslararası toplumun Pyongyang’a karşı yaptırımlarını sürdürme gerekliliğine dikkati çekti.

Kuzey Kore’ye “nükleer silahsızlanma” şartı

ABD’li Bakan, Güney Koreli ve Japonyalı mevkidaşlarıyla gerçekleştirdiği toplantı sırasında da “Kuzey Kore’ye yönelik baskının hafifletilmesinin, ancak nükleer silahsızlanmaya doğru ‘doğrulanabilir ve geri döndürülemez’ adımlar atıldığında mümkün olabileceğini” belirtti. Mattis, barışı korumak için en iyi yol olan savunma alanındaki iş birliklerini güçlendirme konusuna bağlılıklarını da vurguladı.

Güney Kore Savunma Bakanı Suh Choo-suk ise, Kuzey Kore’deki son gelişmeler ışığında ilerleme kaydettiklerini, dikkati elden kaybetmeden iyimser davranacaklarını söyledi.

ABD Başkanı Trump, geçtiğimiz Cuma günü Kim Jong-un’un sağ kolunun Beyaz Saray’da karşılanması sonrasında, Kuzey Kore ile yapılacak zirvenin, planlandığı şekilde 12 Haziran’da Singapur’da gerçekleştirileceğini duyurmuştu.

Aynı şekilde Fransa Savunma Bakanı Florence Parly de konferans sırasında, Pyongyang’a karşı “ihtiyatlı olma” çağrısında bulundu. Parly, Kuzey Kore’nin nükleer programını tamamen ortadan kaldırıncaya kadar yaptırımları sürdürme gerekliliğine dikkat çekti. Fransız Bakan, “Görünüşe göre Kuzey Kore kargo gemileri, tanımlanamayan gemilerle düzenli olarak gece ‘görüşmeleri’ yapıyor” diyerek, Pyongyang’a uygulanan ekonomik ambargo ihlaline dikkati çekti.

Parly, Kuzey Kore’nin yayınladığı “açılım” ve “ekonomik kalkınma” kararlılığını memnuniyetle karşılarken, uygulanan yaptırımları göz ardı etmeme çağrısında bulundu. Fransız Bakan, “Saf olmamalı, uyanık kalmalıyız. Nükleer silahsızlanma konusunda tam, doğrulanabilir ve geri döndürülemez adımlar atılıncaya kadar yaptırımları sıkı bir şekilde uygulamak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Japonya Savunma Bakanı Itsunori Onodera ise Japonya, Güney Kore ve ABD’nin, Trump ve Kim Jon-un arasındaki zirveden önce Kuzey Kore’ye baskılarını sürdürmek zorunda olduğunu ifade etti.

Reuters’ın aktardığına göre Onodera, güvenlik forumu sırasında ABD’li ve Güney Koreli mevkidaşlarıyla bir araya geldi. Japon bakan görüşme sırasında, Kuzey Kore’ye ilişkin sorunların çözümünün diplomatik olması gerektiğini, ancak sarf edilen çabaların üç ülkenin savunma güçleri tarafından da desteklenmek zorunda olduğunu vurguladı.

Diğer taraftan Washington, tam ve geri dönüşü olmayan bir nükleer silahsızlanma talebinde bulundu. ABD Savunma Bakanı Mattis yaptığı açıklamada, “En iyi ihtimalle engellerle çevrili bir müzakere yolunu bekleyebiliriz” dedi. Bakan, “Savunma Bakanları olarak, diplomatlarımızın bu kritik durumdaki güç pozisyonlarına dair sessizce müzakere etmelerine izin vermek için güçlü bir savunma iş birliğini sürdürmeliyiz” şeklinde konuştu.

Zirvenin masraflarının bir bölümünü Singapur karşılayacak

Öte yandan Singapur Savunma Bakanı Ng Eng Hen, geçtiğimiz Cumartesi günü ülkesinin ABD ve Kuzey Kore liderleri arasında yapılacak zirvenin maliyetinin bir kısmını karşılayacağını belirtti. Reuters’un aktardığına göre Kim’in Singapur turu, Sovyetler döneminden kalma bir uçağın, kendisini, limuzinini ve güvenlik görevlilerini taşımak üzere kullanılması da dahil lojistik zorluklar içeriyor. Washington Post gazetesi de zirveye dair bazı lojistik sorunlara değindi. Haberde, nükleer ve füze programları dolayısıyla gerek BM gerek ise bazı ülkelerin yaptırımlara maruz kalan ve para sıkıntısı çeken bir ülkenin liderinin, otel faturalarını ödemesi ile ilgili soru işaretlerine yer verildi.

Bu arada zengin ve küçük bir güneydoğu Asya ülkesi olan Singapur, zirveye başarılı bir şekilde ev sahipliği yapmaya kararlı ve en azından masrafların bir kısmını karşılama konusunda istekli. Singapur’un zirvenin maliyetini üstlenip üstlenmeyeceğine dair bir soruya yanıt veren Savunma Bakanı gazetecilere yaptığı açıklamada, “Elbette üstleneceğiz. Bu tarihi toplantıda küçük bir rol oynamak adına karşılamaya hazır olduğumuz bir bedel var” dedi. Bakan, ayrıntılı bilgi vermekten de kaçındı.

Kim Jong-un’un ofis müdürü Kim Chang-son ise, bu hafta Singapur nehri manzaralı “The Fullerton” otelde görüldü. Basında çıkan haberlerde, yetkilinin ABD’li yetkililerle zirveye dair görüşme yapmak için Singapur’da olduğu belirtildi.

Washington Post gazetesi ise otelin, Kuzey Kore heyeti tarafından konut olarak seçildiğini yazdı. Haberde, başkanlık suitinin gecelik 6 bin dolar ila 8 bin dolar olduğu belirtildi.