Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mattis: Suriye’de Ruslarla işbirliği söz konusu değil | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, dün yaptığı açıklamada, Suriye’de Rus ordusuyla ‘en azından şimdilik’ işbirliği yapmayı düşünmediklerini söyledi.

Rusya’dan ABD’ye Suriye önerisi

ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir araya geldiği Helsinki Zirvesi’nin ardından geçtiğimiz hafta Moskova, Suriyeli mültecilerin güvenli bir şekilde ülkelerine dönüşünü sağlamak için Washington’la işbirliği yapılacak bir plan önerdi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Cuma günü yaptığı açıklamada, bu planın Trump ve Putin arasındaki müzakerelerin bir parçası olduğunu doğruladı.

Ancak hem Rusya’nın hem de ABD’nin Suriye’de iki ayrı askeri operasyonu olması sebebiyle Washington’un Ruslarla koordinasyon kurması için Kongre’den özel izin almasını gerekiyor.

“Şimdilik işbirliği planımız yok”

Kaliforniya’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Mattis, “Şimdilik, Başkan Trump ve Dışişleri Bakanı Pompeo, müttefiklerimiz ve Rusya ile gelecekte bir çalışma başlatana kadar herhangi bir işbirliği yapma planımız yok. Bu aşamada daha fazla ayrıntıya giremem” şeklinde konuştu.

Suriye’deki askeri operasyonu yöneten CENTCOM Komutanı General Joseph Votel, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Helsinki Zirvesi’nden bu yana Ruslarla işbirliği yapılması konusunda herhangi bir talimat almadıklarını belirtti.

General Votel, basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Suriye’de Rus ordusuyla herhangi bir işbirliği yapmamız için Kongre’nin onayı olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

ABD Kongresi, Moskova’nın Kırım’ı 2014’te ilhak etmesinin ardından ABD ve Rus ordusu arasında işbirliği yapılmasını yasaklayan bir yasayı kabul etti.

“Önemli olan şu an Suriye’de bulunan misyonumuzun görevine devam etmesi”

General Votel, “Ulusal Savunma Yasası, bizim Rus ordusuyla işbirliği yapmamız ve koordinasyon kurmamızı yasaklıyor. Önemli olan şu an Suriye’de bulunan misyonumuzun görevine devam etmesi ve terör örgütlerini yenmek” dedi.