Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mattis: Rus silahlarına yaptırım kararında istisnalar olmalı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Rus silahlarını satın alan ülkelere karşı uygulanan ABD yaptırımlarında, istisnalar olması gerektiğini söyledi.

Mattis yaptığı yazılı açıklamada “Rusya, tutumlarının ve Ukrayna’yı yasadışı bir şekilde işgal etmesinin bedelini ödemek zorundadır. Ancak Rusya’nın tutumları nedeniyle gerekli yaptırımlar uygulanırken, ABD Dışişleri Bakanına CAATSA Yasası’nda bir ayrıcalık verme olasılığı da olmalı” dedi.

Kongre kanunu kabul etti

Kongre, Demokratların ve Cumhuriyetçilerin onayıyla ABD’nin Yaptırımlar Yasası ile Muhalifler Yasası adı altındaki kanunu kabul etti. Bu yasayla, Rus şirketleri ile silah anlaşması yapan her ülke ya da oluşuma ekonomik yaptırım uygulanması onaylandı.

ABD’nin Hindistan çekincesi

Hala tartışmalara konu olan kanun için bazı taraflar, özellikle Hindistan gibi ABD’nin yıllardır ilişkilerini güçlendirmeye çalıştığı stratejik müttefiklerine karşı yaptırım uygulamasından korkuyor.

Dünyanın en büyük savunma ithalatçısı olan Hindistan, uzun süredir Rus ekipmanları satın alıyor ve Moskova ile S-400 hava savunma sistemlerinin satın alınması konusunda görüşmelerde bulunuyor.

Mattis, muafiyetlerin bazı ülkelerin Rus askeri teçhizatına olan bağımlılıklarını yavaş yavaş azaltarak ABD ile daha güçlü bir güvenlik ilişkisi kurmasını sağlayacağını belirtti.