Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mattis, Singapur’da Çinli mevkidaşı ile bir araya geldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Çinli mevkidaşı Wei Fenghe ile Singapur’da bir araya geldi.

ABD’li bir yetkili tarafından yapılan açıklamada, Mattis’in, Singapur’da Asyalı savunma bakanlarının bir araya geldiği toplantıların oturum aralarında Wei ile yaptığı görüşmelerde, ‘daha esnek askeri ilişkiler’ istediğinin mesajını vermek istediği yer aldı.

Mattis, Pekin’in, ABD yaptırımlarına cevaben, Çin’de Wei ile kendisini arasında Ekim ayında düzenlenmesi planlanan toplantıyı iptal etmesi ile Çin ile ABD arasında gittikçe artan kopuşun, askeri ilişkileri nasıl zayıflatabileceğini gördü.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Asya ve Pasifikten Sorumlu Bakan Yardımcısı Randall Schriver, ABD ve Çin orduları arasındaki ilişkileri daha az kırılgan hale getirmenin, iki ülke arasında yıkıcı bir çatışma yaşanma olasılığını azaltmaya yardımcı olmak için şart olduğunu söyledi.

Schriver, Mattis’e eşlik eden gazetecilere verdiği demeçte, “Küresel çıkarlar olmasa bile, bölgesel çıkarları olan nükleer silaha sahip iki ülkeyiz. Çıkarlarımız çakıştığında bunun felaket olacak bir şeye dönüşmeyeceğinden emin olmalıyız” dedi.

Schriver, Pekin’in, Mattis’in Çin’deki toplantısını iptal etmeye karar verdikten sonra Singapur’da görüşme talep etmesinden yola çıkarak, ABD ve Çin orduları arasında görüş birliği olduğuna inandığını söyledi.