Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mattis: Sivilleri hedef almamak için çaba sarf ettik | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, ABD Genelkurmay Başkanı ile birlikte bu sabah yaptığı basın toplantısında ABD, Fransa ve İngiltere’nin gerçekleştirdiği saldırıların bir defaya mahsus olduğunu belirtti. Suriye rejimini caydırmak için gerçekleştirilecek diğer saldırıların, bu saldırının hedefine ulaşıp ulaşmadığına bağlı olduğunu ifade etti. Mattis, “Saldırılar Esed rejimine yönelikti sivilleri hedef almamak için çaba sarf ettik” dedi.

Mattis, bu saldırıların geçtiğimiz yıl Suriye rejiminin hedeflerine yönelik gerçekleştirilen saldırılardan ‘daha şiddetli’ olduğunu vurguladı. Bu saldırıda geçtiğimiz yıla nazaran iki kat daha fazla silah kullanıldığını bildirdi.

ABD Savunma Bakanı, açıklamalarına “ Bu saldırıların Suriye rejimin hedef aldığını vurgulamak istiyorum. Saldırıları gerçekleştirirken sivil ve yabancıları etkilemesini engellemek için çok çaba sarf ettik” şeklinde devam etti.

Mattis, raporlara göre ABD ve müttefiklerinin hava saldırısı sonucunda herhangi bir zarar tespit edilmediğini belirtti. “Sorumlu ülkeleri Esad rejimini kınamaya ve kimyasal silah kullanımının tekrar önlenmesi konusundaki kararlılığımız doğrultusunda bize katılmaya çağırıyoruz” dedi.

Rusya ile rota koordinasyonu yapıldı

Öte yandan, ABD’nin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, Suriye’nin hava savunmalarının verdiği karşılık konusunda bilgi sahibi olmadığı ifade etti. Rusya’nın saldırı hakkında herhangi bir bilgi sahibi olmadığını vurgulayan Dunford, yalnıza hava sahasında çarpışma yaşanmaması için onlarla rota koordinasyonu yapıldığını bildirdi.