Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mattis ve Stoltenberg Kabil’de | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakanı James Mattis ve Nato Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD Başkanı Donald Trump’ın Afganistan’a ek askeri birlikler gönderileceği yönündeki açıklamasından birkaç hafta sonra bugün, Kabil’e gitti.

Ziyaret, Afganistan’ın doğusunda Taliban ve DEAŞ unsurlarının eylemlerinin arttığı bir döneme denk geldi. Kabil’de temaslarda bulunan Mattis ve Stoltenberg’in Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile görüşeceği bildirildi.

Bu, Mattis, ABD Savunma Bakanı James Mattis’in ikinci Kabil ziyareti olma özelliğini taşıyor.

Afganistan’daki ABD varlığı

ABD’nin Afganistan’da hâlihazırda 11 bin askeri var. Trump, kısa süre önce yaptığı açıklamada Afganistan’a 3 bin asker daha gönderileceğini duyurmuştu. NATO da Afganistan’da 13 bin askerin katılımıyla sürdürülen operasyon için ek kuvvet gönderilmesini talep etmişti.

Trump, Ağustos ayında Kabil’e yaptığı ziyarette, terörle karşı mücadele eden Afgan Hükümeti’ne destek için yeni bir strateji belirlendiğini söylemişti. Ayrıca ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi halinde ülkede oluşacak boşluğun teröristler tarafından doldurulacağı uyarısında bulunmuştu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan açıklamalarda Afganistan’a gönderilecek 3 bin askerin bir kısmının yola çıktığı kaydedildi.

Nato kuvvetleri tarafından yürütülen son operasyonla Taliban karşısında ağır kayıplar veren Afgan Ordusu’na destek verilmesi hedefleniyor.