Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mattis: Suriye’de rejim yanlısı güçlere karşı saldırımız, sadece savunmaydı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Pentagon’da gazetecilere verdiği demeçte, Washington liderliğindeki uluslararası koalisyonun Deyr-i Zor’da Esed rejimine bağlı kuvvetleri vurmasının ‘sadece savunma’ amaçlı olduğunu belirtti.

Mattis, “Bu sadece kendini savunmaktı. Suriye iç savaşına girmiyoruz. Gerçekten, bu yaptıkları için hiç bir açıklama göremiyor ve nedenini bilmiyorum. Fakat, Suriye rejim yanlısı güçler, ABD özel kuvvetlerinden askerlerin bulunduğu, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) mevzilerine saldırdılar” diyerek, ABD’li liderlerin herhangi bir gerilimi önlemek için Rus mevkidaşları ile temasa geçtiğini, fakat Rusların o lokasyonda askeri güçleri olmadığı cevabını verdiklerini belirtti.

Saldırganların kim olduğunu net olarak bilmediklerini vurgulayan Mattis, “Rejim yanlısı olduklarını biliyoruz. Ancak, Esad’a bağlı İranlılar mı, Ruslar mı yoksa paralı askerler mi bilmiyorum” dedi.

Koalisyon tarafından dün sabah yapılan açıklamada, Fırat nehrinin doğusundaki Deyr-i Zor’da bulunan SDG’nin ‘haksız yere saldırı başlatan’ Suriye rejimine karşı baskınlar başlattıklarına işaret edilmişti.

Rejim yanlısı 100 militan öldürüldü

ABD’li bir askeri yetkili, uluslararası koalisyon güçlerinin, Esed rejiminin gerçekleştirdiği saldırılara karşı kendisini savunması sonucu rejim yanlısı 100 kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, Washington’un önderliğindeki uluslararası koalisyonun Deyr-i Zor’da başlattığı saldırıları ‘suç’ olarak tanımlayarak, kabul edilemez olduğunu söyledi.

Nebenzya, ABD’lilerin Suriye’deki varlıklarının ‘yasadışı olduğunu ve kimsenin onları oraya davet etmediğini’ de sözlerine ekledi.

“Terörizmi destekleme girişimi”

Suriye Dışişleri Bakanlığı ise, BM Genel Sekreteri ve BM Güvenlik Konseyi Başkanı’na bir mektup göndererek, “Bu yeni saldırganlık, bir savaş suçu olduğu gibi, insanlığa karşı bir suç ve doğrudan terörizmi destekleme girişimidir” ifadelerini kullandı.