Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

May, Brexit sonrası İrlanda ile olan sınır anlaşmasını korumaya çalışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Başbakanı Teressa May, başkanlığını yaptığı İngiltere Demokratik Birlik Partisi yöneticilerinin reddettiği İrlanda ile sınır ittifakı anlaşmasını korumaya çalıştı. May’in bu çabaları, Brexit sonrası Avrupa Birliği (AB) tarafından verilen sürenin kullanılmasında parti içinde zayıf bir konuma sahip olduğu iddialarını güçlendirdi.

May’in Brexit sürecinde düğüme sebep olan esas konular hakkında konuşmak üzere, Kuzey İrlanda’daki Azınlık hükümetine başkanlık yapan Kuzey İrlanda Demokratik Birlik Partisi (DUP) Lideri Arlene Foster ile bir telefon görüşmesi yapması bekleniyor.

İngiltere, Kuzey İrlanda’nın ayrılmasını istemiyor

İngiltere’de yayınlanan haberlere göre, Londra, Brexit sonrası ve İngiltere’nin AB’den tamamen ayrılmasından sonra bile Kuzey İrlanda’nın Birleşik Krallık’tan ayrılmasını istemiyor.

Dublin, garanti istiyor

Dublin hükümeti, İngiltere’den Brexit’in sınır sorunlarına neden olmaması noktasında garanti verilmesini talep ediyor.

Başbakan May, geçtiğimiz Pazartesi günü, AB Müzakere Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile öğle yemeğinde bir araya gelerek, sorunları çözmek için çabalamasına rağmen, İngiltere Demokratik Birlik Partisi yöneticileri itirazlarını gizlemiyor.

“Kabul edilemez bir durum”

Parti Başkan Vekili Nigel Doods, parti yetkililerinin Başbakan May ile Kuzey İrlanda arasında imzalanan anlaşmanın nüshasını Pazartesi sabahına kadar görmediğini ve bu durumun kabul edilemez olduğunu açıkladı.

Doods, açıklamasında, “Kuzey İrlanda ve Birleşik Krallığın diğer bölgeleri arasında ekonomik ve siyasi kopukluğa sebep olacak hiçbir anlaşmayı kabul etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

İngiliz muhafazakar milletvekilleri de çekincelerini dile getirdi. Brexit’in önde gelen savunucularından biri olan Jacop Rizmug, “İngiltere hükümeti, AB sınırlarını İrlanda Denizi’ne kadar taşımak için yeterli çoğunluğa sahip değil” dedi.

Öte yandan, İskoçya Muhafazakar Partisi Başkanı Rooth Davidson, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “En iyi yol, AB ve bütün Birleşik Krallık arasında yönetim koordinasyonu kurulmasıdır” ifadelerini kullandı.

Brexit İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı David Davis ise, mecliste yaptığı konuşmada, İrlanda Cumhuriyeti’nin AB pazarına terk edileceği yönündeki iddiaları reddederek, Birleşik Krallık topraklarının güvenliği konusunda garanti verdi.

AB yetkililerinin, Brexit görüşmelerinde ticari konulara geçişi kararlaştırmalarının beklendiği son zirve öncesi, “Anlaşma sağlamaya çok yaklaştık” diyen Davis, konu hakkında daha fazla bilgi vermedi.

Öte yandan Teressa May’in bu hafta yeniden Brüksel’e gitmesi bekleniyor. AB ve İngiltere tarafları, bu hafta sonu yapılacak görüşmelerde anlaşmaya varmayı ümit ettiklerini dile getirmişti.