Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

May, eski Dışişleri Bakanı burka konusundaki açıklamaları nedeniyle azarladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Başbakanı Theresa May, eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ın peçeli kadınları ‘banka soyguncusuna’ ve ‘posta kutusuna’ benzeten açıklamalarından dolayı kınadı.

Geçtiğimiz ay dışişleri bakanlığı görevinden istifa eden Johnson, The Daily Telegraph gazetesinde bu hafta yazdığı yazısında “Danimarka, kadınların sadece gözlerinin gözüktüğü peçeyi yasaklayarak hata yaptı” dedi. Johnson yazısında kıyafeti baskıcı ve gülünç olarak nitelendirerek, peçeli kadınları ‘banka soyguncusuna’ ve ‘posta kutusuna’ benzetti.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Johnson’ın görüşünü yanlış bir dille ifade ettiğini belirterek, kadınların istemesi haline burka giyme özgürlüğü verilmesi gerektiğini söyledi.

İngiltere Muhafazakar Parti Başkanı Brandon Lewis Pazar günü yaptığı açıklamada, eski İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson’ın peçeli kadınlar hakkındaki kötü benzetmeleri nedeniyle özür dilemesini istedi. Ayrıca Johnson’un eski meslektaşları da Johnson’un açıklamalarını kınadı.

İngiltere’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan Sorumlu Devlet Bakanı Alistair Burt, BBC radyosuna verdiği demeçte Johnson’ın sözlerinin incitici olduğunu söyledi. Muhafazakar Parti’den Sayeeda Warsi, Johnson’ın açıklamalarına tepki göstererek Johnson’ın başbakanlık yarışı için popülerliğini artırmak amacıyla bu gibi açıklamalarda bulunduğunu söyledi.

Johnson’un partinin liderliği için sağcı muhafazakarlardan destek alma umuduyla açıklamalarda bulunduğunu ifade eden Warsi, parti içinde İslamofobi hakkında bağımsız bir soruşturma yapılması için çağrıda bulundu.

Buna karşılık ki Muhafazakar Parti’nin milletvekillerinden Nadine Dorries, Johnson’un sınırları aşmadığını söyleyerek, “Kadınların güzelliklerini gizlemeye iten kıyafetlerin yasaklanması gerekiyor. Burası ilerici liberal bir devlet olmalı” dedi.

Sky News dün İngilizlerin konu hakkında yaptığı anket sonuçlarının yayınlandığı haberde, İngilizlerin yüzde 60’ı Johnson’ın sözlerinin ırkçı olmadığına inanırken, yüzde 48’i ise özür dilemesinin gerekli olmadığı görüşünde.