Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

May: Filistinlilerin öldürülmesinden endişeliyiz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Başbakanı Theresa May Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Filistinlilerin Gazze Şeridi sınırındaki İsrail güçleriyle çatışmaları konusundaki endişelerini dile getirdi.

May, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu karşılamadan önce, 10 Downing Street’teki hükümet merkezinde yaptığı açıklamada, İngiltere’nin İsrail’e nefsi müdafaa hakkını tanıdığını bildirdi.

May: Gazze’deki durum kötüleşti

İsrail güçleri, 30 Mart’ta Hamas tarafından kontrol edilen Gazze Şeridi’nde başlayan barışçıl haftalık gösterilere katılan yüzlerce kişiyi katletmişti. İsrail’in bu zulmüne karşı açıklama yapan May, “100 Filistinlinin ölümüyle birlikte Gazze’deki durum kötüleşti. Bu durumu nasıl hafifletebileceğimiz hakkında konuşmayı umuyorum. Karşılıklı bir çözüm hakkında konuşabileceğimiz bir konuma dönebilmemizi nasıl sağlayabiliriz” dedi.

“Hamas göstericilere para ödüyor”

Görüşme sonrası açıklama yapan Netanyahu ise May’a verdiği yanıtta, Hamas’ın, ‘sınırı geçmek ve İsrail’e sızmak’ için ‘Gazze sınırında başlattığı isyan çerçevesinde’ Filistinlilere para ödediğini iddia ederken “Hamas’ın asıl amacının İsrail’i yok etmek olduğunu düşünüyorum. Barışçıl protestolara şahit olmadık.” açıklamasında bulundu.

İsrail Başbakanı ayrıca “İnsan kayıplarını azaltmak ve aynı zamanda İsraillileri korumak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Son ziyaret İngiltere’ye

İngiltere, Netanyahu’nun, İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan ABD’nin çekilmesinin ardından, İngiltere Başbakanı Theresa May, Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile İran’ın oluşturduğu tehdidi tartışmak için gerçekleştirdiği Avrupa turunun son ayağını oluşturuyor.

“Anlaşmaya bağlı kalmamız İran’a bağlı”

Toplantı sırasında May, Netanyahu’ya, Almanya ve Fransa’nın yanı sıra İngiltere’nin, “Nükleer anlaşmanın, İran’ın nükleer silah edinmesini engellemenin en iyi yolu olduğuna inanıyoruz. İran yükümlülüklerini yerine getirdiği sürece buna bağlı kalacağız. Yine de, İngiltere, İran ile ilgili olarak ele alınması gereken başka meseleler olduğunu (Suriye ve Yemen gibi ülkelerdeki istikrarsızlaştırıcı bölgesel faaliyetlerinin yanı sıra balistik füzelerin çoğalması) kabul ediyor” açıklamasında bulundu.

Öte yandan Netanyahu, İran’ın nükleer silah geliştirmesinin ve bölgedeki İran saldırganlığının nasıl engelleneceğine odaklandıklarını ifade ederken, “Her iki hedefe ulaşmak için birlikte çalışmanın yollarını bulabileceğimizi düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.