Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

May ve Netanyahu, Balfour Deklarasyonu’nun yüzüncü yıldönümünü kutladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Başbakanı Theresa May ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bir araya geldi. Londra’daki hükümet binasında gerçekleşen buluşmada Filistin topraklarında İsrail Devleti’nin kurulmasına zemin hazırlayan ve bir milyon Filistinlinin göç etmesine neden olan Balfour Deklarasyonu’nun yüzüncü yılı kutlandı.

Downing Caddesi 10 Numara’da verilen yemek öncesinde konuşan May, “Balfour’dan yüz yıl sonra, Filistinliler Yahudi vatanını ve nihayet Yahudi devletini kabul etmelidir. Böylece barışa giden yol çok daha yakın olacak dedi. İsrail ile gerçekleştirilen ticari ilişkilerin seyrinden dolayı da mutlu olduğunu kaydetti.

İngiltere Başbakanı, Avam Kamarası önünde yaptığı açıklamada da İsrail’i şekillendirmedeki rolünden dolayı gurur duyduğunu belirterek, “Her İsrailli ve Filistinli için güvenlik, istikrar ve adalet sağlamak önemlidir. Daima barış” dedi.

Filistin tepkili

İsrail parlamentosundaki bazı Arap milletvekili kutlamaları boykot etti. Filistin halkıyla dayanışma içinde olan Londra’daki örgütler İngiltere’nin tutumunu, Netanyahu’nun ziyaretini ve kutlamaları protesto etti.

Filistin Başbakanı Rami Hamdallah da dün sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada “Deklarasyonun yüzüncü yılının kutlanması düşüncesinden tiksiniyorum. Filistin halkına yönelik yürütülen Apartheid rejimi uygulamalarından da” ifadelerini kullandı.

İngliz The Guardian gazetesinde yayınlanan bir makalede İngiltere eski Dışişleri Bakanı Arthur Balfour’un kim olduğunu çoğu İngiliz vatandaşının bilmediği ancak 12 milyon Filistinlinin çok iyi tanıdığı belirtildi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas tarafından Deklarasyonu’n 100’üncü yılı dolayısıyla yazılan makalede Arthur Balfour’un sahip olmadığı toprakları vaad ettiği kaydedildi. Filistin topraklarında yaşayanların siyasi haklarını görmezden geldiğini vurguladı.

Filistin yönetimi, kısa süre önce yaptığı açıklamada İngiltere’den Balfour Deklarasyonu için özür dilemesini ve Filistin’i devlet olarak tanımasını istemişti.