Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

May, parti içi muhalefeti ‘Erken seçim’ ile tehdit etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Başbakanı Theresa May, Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma politikasına karşı olan parti üyelerini, bu yaz erken seçime gitmekle tehdit etti. May liderliğindeki Muhafazakar Parti’nin AB yandaşı üyeleri, Başbakan May’i partideki AB karşıtlarına teslim olmakla suçluyor.

Times gazetesinin haberine göre, önceki gün, İngiltere-AB gümrük birliğine dair parlamento’da düzenlenen oylama öncesi, eski bakanlardan Steven Hamond ve Nikki Morgan’ın başını çektiği AB yanlısı parti üyeleri, karşıt üyelere sert uyarılar yöneltti.

Tarihinin en büyük siyasi çalkantılarından birini yaşayan İngiltere’de, halk son 4 yılda 4 kez sandık başına gitti. 2014 yılında düzenlenen İskoçya’nın bağımsızlık referandumunda oy kullanan İngiltere halkı, 2015 yılında düzenlenen AB’den çıkış referandumu (Brexit) ve 2016 yılında düzenlenen iki parlamento seçimi için de sandık başına gitti.

Brexit sonrası İngiltere’nin AB ile ticari ilişkilerine dair müzakereler devam ederken, müzakerelerde 21 Nisan 2019 tarihine kadar ticari ilişkiler için bir uzlaşıya varılmaması halinde AB ile gümrük birliği anlaşması için hükümetin adım atması kararlaştırılmıştı. Konuya dair parlamentoya getirilen tasarı ise 307’ye karşı 301 oyla reddedilmişti. Tasarının reddedilmesinin ana sebebinin Muhafazakar Parti içindeki AB yandaşları olduğu ifade ediliyor.

Başbakan May, dün ise Muhafazakar Parti’nin AB karşıtı üyelerinin baskısıyla karşılaştı. Parlamento’da düzenlenen oturum esnasında May’e bir soru yönelten AB karşıtı vekillerden Andrea Jankes, “Ne zamandan beri AB’den çıkış, AB’de kalmak anlamına geliyor” derken, May ise bu söze, “AB’den çıkış hala AB’den çıkış anlamına geliyor. Şerefli bir geleceğe ulaşmak ve AB’den ayrılmak için herkesin kabul edeceği bir çözüm bulmaya çalışıyoruz” karşılığını verdi.

May’e eleştiriler yönelten AB karşıtı bazı bakanlar geçtiğimiz hafta istifalarını sundu. Brexitten Sorumlu Devlet Bakanı David Davies ile başlayan istifalar Dışişleri Bakanı Borris Johnson ile devam etti.

Dışişleri Bakanı Johnson, istifa konuşmasında, “Gereksiz şüpheler nedeniyle AB’den ayrılma hayallerimiz ölüyor” diyerek, İngiltere’nin “AB’nin bir sömürgesine dönüşmeye başladığını” iddia etti.

May, 2016 yılında düzenlenen İngiltere’nin AB’den ayrılması referandumundan sonra Kuzey İrlanda’ya ilk ziyaretini gerçekleştirecek. Başbakanlık ofisi tarafından yapılan açıklamada, May’in bugün ve yarın sürecek Kuzey İrlanda ziyaretinde, iki ülke arasındaki sınırın açık kalmasına verdiği önemi dile getireceği belirtildi.

Birleşik Krallık içinde yer alan Kuzey İrlanda, Brexit ile birlikte AB’den ayrılmış olacak. Daha önce Birleşik Krallık’tan ayrılan İrlanda Cumhuriyeti ise AB üyesi olarak kalmaya devam edecek.