Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mayardit, ilişkilerdeki gerilimi azaltmak için Hartum’da | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir, ülkesinin ikili ilişkiler düzeyinde ya da Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesi (IGAD) kanalıyla Güney Sudan’da barış ve istikrarı destekleme konusunda elinden geleni yapacağını belirtti. Güney Sudanlı mevkidaşı Salva Kiir Mayardit de, ülkelerindeki silahlı muhalefetin siyasi ve askeri faaliyette bulunmasına engel olma konusunda anlaştığını bildirdi.

Beşir, dün Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit ile Hartum’da gerçekleştirdiği görüşmelerin açılış oturumunda yaptığı konuşmada, ülkesinin Güney Sudan’daki ulusal diyalogu desteklediğini söyledi. Beşir, Hartum’daki Güney Sudanlı siyasetçi ve liderlerin bu ülke aleyhinde siyasi ve askeri faaliyette bulunmasına karşı çıktığını kaydetti.

İkili ilişkilerin geliştirilmesi ele alındı

Güney Sudan Devlet Başkanı iki günlük ziyareti kapsamında dün Hartum’a geldi. Liderler, iki ülke arasındaki savaş ve barış konularının yanı sıra, Hartum ile Cuba arasında 2012’den bu yana imzalanan ortak işbirliği anlaşmalarının yeniden canlandırılması konusunu görüştü.

Hükümetin savaştan etkilenen Güney Sudan vatandaşlarına destek ve yardım da bulunduğunu belirten Beşir, “Sudan, insani yardımların aktarımı için topraklarını açmaya devam ediyor. Ağustos 2015’te hükümet ile silahlı muhalefet arasında imzalanan barış antlaşması, Güney Sudan’daki partiler arasında uzlaşma sağlanmasına yönelik tüm gayretlerin ve girişimlerin temelini oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Beşir, güney hükümeti ve muhalifleri arasında imzalanması ön görülen barış anlaşmalarına katılmayan güney muhaliflerine de, ülkede azami ulusal uyumu sağlamak için anlaşmaya katılma çağrısında bulundu.

Orta komiteye çağrı

Hükümetinin, Sudan ile Güney Sudan arasındaki ilişkilerde uzlaşma sağlamaya, ortak ve kapsamlı bir işbirliği anlaşması imzalamaya destek verdiğini söyleyen Beşir, siyasi ve güvenlik mekanizmalarını, ortak sınır komitesini, siyasi istişare komitesini ve Abyei bölgesi ortak komitesini bölgenin geçiş düzenlemelerini tamamlamak amacıyla harekete geçmeye çağırdı.

Beşir ayrıca, uluslararası toplumdan Sudan’ın dış borçtan muaf tutulması için ortak bir çalışma başlatmalarını talep etti. Sudan, Güney Sudan’ın ayrılmasından sonra dış borç yükünü tek başına taşıyor.

“Sudan’ın güvenliğini tehdit eden gruplara izin vermeyeceğiz”

Öte yandan Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit, Sudan’ın barış ve güvenliği tehdit eden muhalif hiçbir grubu ülkelerinde barındırmayacakları vaadinde bulundu. Sudan ile iyi komşuluk ilkesine dayalı ilişkiler kurma arzusunu yineleyen Mayardit, Güney Sudan’ın, iki ülke arasında 2012’den bu yana imzalanan anlaşmaları uyguladığını söyledi.

Mayardit, Güney Sudan’daki muhalefetle ilgili olarak da, ülkesindeki siyasi güçlere diyalog çağrısı yaparak, “başarılı” olarak nitelendirdiği Sudan ulusal diyalog deneyiminden faydalanıp muhalefeti birleştirmek istediğini vurguladı.