Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

May’e suikast girişimi davası başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Başbakanı’na yönelik suikast davası dün Londra’da görülmeye başlandı. Theresa May’in başını kesmeyi ve başbakanlık binası önünde intihar saldırısı gerçekleştirmeyi planlamakla suçlanan DEAŞ terör örgütü üyesi İngiliz genç yargıç önüne çıktı.

20 yaşındaki Naa’imur Zekeriya Rahman, Başbakan ve diğer ‘parti liderlerini’ öldürmek amacıyla parlamentoda kendini havaya uçurmayı planlamanın yanı sıra başbakanlık konutunun bulunduğu Downing Street’te May’in açıklaması sırasında bombalı saldırı planlamakla suçlanıyor.

Başsavcı Mark Haywood, Londra’daki Old Bailey Mahkemesi’ndeki jüri üyelerine saldırı sırasında sanığın kendini öldürmeye hazır olduğunu, 2017’nin kasım ayında tutuklanmasının planına devam etmesini engellediğini söyledi. Başsavcı Haywood, sanık Rahman’ın tutuklanmadan önce yaptığı plana göre Downing Street’te bıçak ile saldırıda bulunmayı ve bombalı intihar saldırısı düzenlemeyi hedeflediğini söyledi. Saldırganın doğrudan Başbakan Theresa May’i hedef aldığını kaydetti.

Savcılığa göre Rahman, DEAŞ lideri olduğunu sandığı bir İngiliz gizli ajanı ile Telegram adlı mesajlaşma uygulamasından yaptığı görüşmelerde Theresa May’i öldürmeyi denemek istediğini söyledi. Rahman, gizli servis ajanına May’in başını kesmek için Downing Street’in girişine gideceği bilgisini verdi.

Başsavcı Haywood, Rahman’ın saldırı öncesinde bölgeyi araştırdığı ve gizli bir polise patlayıcılarla doldurmak için bir sırt çantası verdiğini aktardı.

Rahman ayrıca 22 yaşındaki arkadaşı Muhammed Aqib’in Suriye’deki DEAŞ terör örgütüne katılmasına yardım etmekle de suçlandı. Savcı, iki gencin DEAŞ örgütü üyesi olduğunu açıkladı.

Rahman ise kendisine yönelik tüm suçlamaları reddetti.