Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

McCormack, Avustralya Başbakan Yardımcısı olarak yemin etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Michael McCormack, selefi olan Barnaby Joyce’un cinsel taciz skandalına karıştığı için istifasını sunmasından sonra Vatandaşlar partisinin liderliği için yapılan seçimi kazanmasının ardından Avustralya başbakan yardımcılığı için yemin etti.

Joyce, partisinin de kendisine yönelik cinsel taciz şikâyetleri olduğunu doğrulamasının ardından geçtiğimiz Cuma günü istifasını sunmuştu. Barbany Joyce, bir gazetenin eski bir çalışanının kendisiyle evlilik dışı bir ilişki yaşayarak hamile kaldığını ortaya çıkarmasından birkaç hafta sonra istifasını sundu.

McComack, Avustralya’da tanınan bir isim değil

Gazi İşleri Bakanı McComack, Avustralya halkı tarafından tanınan bir isim değildi. Vatandaşlar partisinin genel başkanlık seçimlerinde rakibi George Christensen’a karşı galip geldikten kısa bir süre sonra Canberra’daki yeni görevi için yemin etti.

McComack, yaptığı basın toplantısında, “Halkımın, büyük bir zorluk karşısında beni savaşçı olarak bulacaklarına emin olmalarını umuyorum” dedi.

“Avustralyalılar için çalışmayı dört gözle bekliyorum”

McCormack, yemin etmeden önce Başbakan Malcolm Turnbull ile bir görüşme gerçekleştirdi. Beş günlük ABD ziyaretinden sonra bugün Avustralya’ya dönen Turnbull, “Michael McCormack’ın Vatandaş Partisi yeni lideri ve Başbakan Yardımcısı olarak atanmasına memnun oldum… McCormack ve tüm koalisyon ekibiyle Avustralyalıların yararı için, yakından çalışmayı dört gözle bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Eşcinsellik tartışması

McCormack, bir gazetenin genel yayın yönetmenliğini yaparken 1993’te eşcinselliği ‘pis bir davranış’ olarak nitelediği bir makale yazdıktan sonra eleştirilere maruz kalmıştı. Fakat daha sonra özür dilemişti. Geçtiğimiz yıl da eşcinsel evlilik yasası için oy kullanmıştı.

Joyce, 2015 yılında Hollywood yıldızı Johnny Depp ve o dönemki eşi Amber Hurd’a ait iki köpeği uygun sağlık kartları bulunmadan ülkeye sokulması nedeniyle öldürmekle tehdit etmesi, dünya çapında tartışmalara neden olmuş.