Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

McDonald’s salatalarındaki virüs 507 kişiyi hasta etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’de sağlık sektöründeki yetkililer, McDonald’s restoran zincirlerinde satılan salatalardan insanlara geçerek hastalığa neden olan Siklospora virüsünün şu ana kadar 507 kişiye bulaştığını açıkladı.

CNN’de yer alan habere göre, 507 kişiden 24’ü tedavi görmek üzere hastaneye yatırıldı.

CNN’in haberinde, enfeksiyonun, hastalarda iştah ve kilo kaybı, mide krampları, mide bulantısı ve yorgunluk olarak hissedilirken, hastalığa ayrıca kusma, ateş ve baş ağrısını eşlik ederek belirtilerin griple benzer olduğuna dikkat çekildi.

Siklospora paraziti ince bağırsağı enfekte ederek ciddi ishale neden olurken, hastalık doğrudan bir kişiden diğerine değil, yiyecek veya içecek yoluyla bulaşıyor. Birkaç gün ile birkaç ay arasında sürebilen hastalığa yakalananlar antibiyotiklerle tedavi edilebiliyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi’ne göre, McDonald’s’daki salatalardan yayılan virüs 20 Mayıs ile 21 Temmuz arasında Connecticut, Florida, Iowa, Illinois, Indiana, Kentucky, Michigan, Minnesota, Missouri, Nebraska, Ohio, Güney Dakota, Tennessee, Virginia, Wisconsin ve New York’ta görülmeye başlandı.

Virüse dair işaretlerin sadece McDonald’s restoranlarında görüldüğünü aktaran Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi, soruşturmanın devam ettiğini bildirerek, ülkenin Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) McDonald’s restoranlarında kullanılan malzemelerin kaynaklarını belirlemek için çalıştığını kaydetti.

McDonald’s, Temmuz ayından bu yana virüsten etkilenen yaklaşık 3 bin restoranda salatayı kaldırdıklarını açıkladı.