Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

McGruk: Referandum, Kürdistan bölgesi için riskli bir hareket | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin DEAŞ ile Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk, dün yaptığı açıklamada, Irak Kürdistan bölgesi liderinin bağımsızlık referandumunu erteleme planını kabul edeceği yönündeki temennisini dile getirdi. McGurk’un Kürdistan bölgesinin lideri Mesud Barzani ile görüşmesine diğer Batılı yetkililer de eşlik etti.

McGurk, Erbil’de yaptığı açıklamada, 25 Eylül’de yapılması planlanan bağımsızlık referandumunun, Kürdistan bölgesi için riskli bir hareket olacağını, çünkü, şu anda uluslararası desteği bulunmadığını belirtti.

Barzani, McGurk’un başkanlığında, BM Genel Sekreteri’nin Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis, ABD’nin Irak Büyükelçisi Douglas Silliman ve İngiliz mevkidaşı Frank Becker’in de bulunduğunu koalisyon heyetiyle bir toplantı gerçekleştirdi. Yaptığı açıklamada ise, heyetin, 25 Eylül’de Kürdistan’da yapılması planlanan bağımsızlık referandumu için alternatif öneride bulunduğunu kaydederek, bu yapıcı diyaloğa karşı memnuniyetini belirtti.

Öte yandan görüşmenin ardından Barzani, dün Dohuk eyaletindeki Zaho kentinde bağımsızlık seçimini desteklemek için toplanan kalabalığa yaptığı konuşmasında, referandum için, “Alternatif yoksa referandumu zamanında yapacağız” dedi.

Kürdistan’daki Referandum Yüksek Kurul üyesi ve Türkmen Kalkınma Partisi Başkanı Muhammed Sadettin Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki günlerde mevcut durumu ve uluslararası koalisyon tarafından sunulan alternatifi tartışmak için, Kürdistan’daki siyasi liderlikle birlikte Bölge Başkanı tarafından bir toplantı yapılmasını bekliyoruz. Washington, koalisyon ve uluslararası toplum, referandumun ertelenmesini kabul edersek bunun için bir başka zaman belirleyeceğini ve sonuçlarını kabul edeceğine dair bize güvence verecektir. Bize bu güvenceleri vermezlerse referandumu ertelemeyeceğiz” dedi.

Fransız haber ajansı AFP, parlamentonun bugün yerel referandum hakkında meşru bir çerçeve sunmak için yerel saatle 07.00’da bir araya geleceğini belirtti.