Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

McMaster: Kuzey Kore ile savaş ihtimali artıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Herbert Raymond McMaster, Kuzey Kore’yle savaş olasılığının gün geçtikçe arttığı uyarısında bulundu. Silahlı çatışmanın ise tek çözüm olmadığına işaret etti.

McMaster, Kaliforniya’da katıldığı forumda yaptığı açıklamada ABD’nin her geçen gün artan savaş ihtimaline karşı Kuzey Kore’nin tehditleriyle mücadele yarış içine girdiğini söyledi. McMaster, ABD’nin Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’un tehditlerine yönelik zamana karşı yarıştığını belirtti.

Pyongyang’dan yapılan açıklamada ise ABD ve Güney Kore hava kuvvetlerinin bugün başlatacağı, “Kuzey Kore’yi yıkmayı hedefleyen” ortak tatbikat kınandı. “Acımasız bir intikam” ile karşı karşıya kalacakları konusunda uyarıda bulunuldu.

Açıklamada “ABD ve Güney Kore güçlerinin planladıkları hava tatbikatı şu ana kadarki en geniş kapsamlı olanı. Kuzey Kore’deki nükleer tesisler ve füze üsleri de dâhil olmak üzere yedi yüz büyük kuruluşun bombalanmasını prova edecekler” denildi.

Güney Kore Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre ABD üssünden 10 F-22 ve F-35 savaş uçaklarının düzenli askeri tatbikatlar yapmak için Güney Kore’ye vardıkları bildirildi. Tatbikata Güney Kore’den F-15K, KF-16, FA-50 olmak üzere toplam iki ülkeden 230 savaş uçağının katıldığı kaydedildi.

İki müttefik, Kuzey Kore’ye karşı ortak hava gücünü gösteren ve beş gün sürmesi planlanan “Açıkgöz” adlı ortak askeri tatbikatı bugün başlatmayı planlıyor. Tatbikat, Kuzey Kore’nin yeni kıtalar arası balistik füze denemesinin ve bölgede gerginliğin artmasının ardından geldi.

Taraflar, Kuzey Kore’nin nükleer ve füze hedeflerine karşı hava saldırılarını etkisiz kılmaya odaklanacaklar. Yapılan açıklamalar Güney Kore-ABD ortak tatbikatının yıllık olağan program dâhilinde düzenlendiği yönünde.