Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Medvedev: Terörle mücadelede Cezayir ile işbirliği güçlendirilecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, bugün yaptığı açıklamada, ülkesinin Cezayir ile terörle mücadele ve uluslararası örgütlü suçlar da dahil olmak üzere, çeşitli alanlarda işbirliğini güçlendirmeyi amaçladığını ifade etti.

Cezayir’e yapacağı ziyaret öncesinde Cezayir haber ajansına konuşan Medvedev, “Gayretlerimizi ve koordinasyonumuzu birleştirmezsek, terörle mücadele edemeyiz” dedi.

“Safları birleştirmeliyiz”

İki ülkenin, terörle mücadele ve uluslararası örgütlü suç konusunda aynı görüşte olduklarını dile getiren Medvedev, “Devletler, farklılık ve hırslarını bir kenara koyup, DEAŞ’ı ve insanlığı tehdit eden diğer terörist örgütlerini hezimete uğratmak için safları birleştirmeye davet ediyorum” açıklamasında bulundu.

Cezayir ile işbirliğini güçlendirmek istediklerini ifade eden Medvedev, Ortadoğu ve Kuzey Afrika sorunlarıyla ilgili dış politika konularında pozisyonlarımızı koordine etmeye devam edeceklerini belirtti.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi 4 milyar dolar

Cezayir’in bu bölgedeki stratejik anlamda en önemli ülkelerden biri olduğunu ve Kuzey Afrika’da büyük bir rol oynadığını vurgulayan Medvedev, geçen yıl Rusya ile Cezayir arasındaki ticaret hacmi 4 milyar dolara ulaşarak iyi başarı sağlandığını, ancak daha fazla ilerleme kaydetmeleri gerektiğini ifade etti.

Medvedev, iki tarafın enerji alanında işbirliği yapacaklarını, petrol ve doğalgaz alanında çok başarılı projelere sahip olduklarını belirtti.