Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Medya, Belçika İstihbaratı’nın Kürtlerle gizli operasyonunu ortaya çıkardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Belçika medyası dün Brüksel’de, 2016’da Belçika Askeri İstihbarat ve Güvenlik Servisinin (SGRS/ ADIV) Suriye’nin kuzeyindeki Kürt savaşçılarıyla olası bir askeri operasyon konusunda görüşmeler düzenlediğini ortaya koydu.

Belçika Savunma Bakanı Steven Vandeput, Belçika’daki Radyo 1’de yaptığı açıklamada “Suriye’ye savaşmak için giden hiçbir Belçika askeri yok. Ama ben askeri istihbaratın gittiği hakkında herhangi bir bilgi vermedim” ifadelerini kullandı. Öte yandan Yeşiller Partisi Milletvekili Wouter De Vriendt “Siyasi bir destek olmasaydı, istihbarat heyeti oraya ulaşmayı başaramazdı” diye konuştu.

Belçika Savunma Bakanlığı bünyesindeki kaynaklar, VRT TV’nin ortaya çıkardığı, 2016 yılında bir askeri istihbarat heyetinin Suriye’ye gittiği haberini doğruladı. Heyetin arasında kıdemli bir subay da bulunuyor.

Bakanlık yaptığı açıklamada, “Bu göreve, Belçika askeri istihbaratının görevlendirdiği istihbarat ve kamu güvenliği unsurları katıldı. İstihbaratın yurt dışındaki operasyonları denetleme sorumluluğu vardır” ifadelerini kullandı.

Bakanlık açıklamasında; “Gizli görev bir gün süren kısa bir görevdi. Ancak bir gün içinde Suriye sınırına girme ve dönme zorluğunu göz önünde bulunduran medya, bazı şüpheler olduğunu ortaya koydu ve Belçika askeri istihbaratının Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan Kürt savaşçılarıyla işbirliği yapmak istediğini belirtti. O zaman DEAŞ ile olan çatışmalar hala sürüyordu. DEAŞ’ın içinde Belçikalı savaşçılar da vardı. Aynı zamanda, Belçika Hava Kuvvetleri F-16 savaşçıları ile DEAŞ’a karşı kurulan uluslararası koalisyona katılmıştı” ifadelerini kullandı.

Medya, operasyonun Savunma Bakanının bilgisi olmadan gerçekleşmiş olabileceğini öne sürüyor. Operasyon kararını dönemin Askeri İstihbarat Şefi olan Eddy Testlemans verdi. Daha sonra siyasi bazı temaslar yapıldı. Belçika Savunma Bakanı, kesin bir gizlilik gerektiren ve yasal kontrollere tabi olan bir istihbarat planına uygun olarak gerçekleştirilen operasyon hakkında kendisine detaylı bilginin verilmediğini iddia etti.