Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mehdi Akif… Yaşlılar ölür mü? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birkaç gün önce Mısır’da tutuklu olan İhvan’ın Demir Lideri Muhammed Mehdi Akif, tedavi gördüğü hastanede 90 yaşında hayatını kaybetti.

Sanırım, bu dönemler yani 90’lı yaşlar, Allah ömrü uzatmayı istemedikçe yaşamın sona erdiği zamanlar.

İhvan Cemaati, olayı Mısır devletine karşı propagandaya çevirerek, Akif’in vefatıyla ilgili yayınladığı bildiride, “Akif’in ve zindanlarda ölenlerin tamamının intikamı alınacak” dedi. Cemaat, eski lider hakkında, “Devletin hapishanelerinde 90 yaşlarında bir hastalık sebebiyle şehit oldu” diyerek ölümünden Mısır hükümetini sorumlu tuttu.

Mısır hükumetinin resmi açıklamasına göre, İhvan lideri 6 aydır tedavi görmekte idi. Daha sonra meşhur Kasru’l- Ayn Hastanesinde hayata gözlerini kapadı.

Akif, Allah ona da bize de rahmet etsin, cemaatin şahinlerinden ve Seyyid Kutub akımındandı. Cemaatin içindeki ‘özel yönetim’ adamları olarak bilinen Muhammed Bedi’ ve Lider Mustafa Meşhur’un arkadaşlarındandı.

Seyyid Kutub’a gelince, örgüt liderlerinden Ali el- Aşmavi’nin meşhur hatıratındaki itirafıyla, cemaat içindeki silahlı, tekfirci eğilimlerin sembolü, bir dizi korkunç suikast ve bombardıman planlayan örgütün, ‘1965 vaftiz babası’. İhvan’dan birçoğunun hatıratlarında anlattıklarına göre, cemaatin Hatibi Seyyid Kutub, yıllarını Tura Hastanesi’ndeki hapishanede geçirdi. Özel tıbbi bakım gördü. Kutub, 65 örgütünü hapisten çıkmadan önce yattığı hastaneden yönetmeye devam ediyordu. Fark edilince, tekrar hapse alınarak idamına karar verildi.

Şiddet adamı Akif, Rehberlik Ofisi (Mektebu’l- İrşad) olayları diye adlandırılan bir davada suçlandı. Her halde hayatının İhvan ile ilgili döneminde suçlandığı ilk olay değildi.

Akif, İhvan Cemaati’ne 1940’ta katıldı. 1954’te cemaatin dağılması ve aynı yıl tutuklanmasının öncesinde, öğrenci bölümünün başına getirilmişti. Akif, 1974 yılına kadar tutuklu kaldıktan sonra, Cumhurbaşkanı Sedat döneminde 1987’ye kadar cemaate bağlı olan Mektebu’l- İrşad üyeliğine seçildi. 1996’da Müslüman Kardeşler’deki çalışmaları nedeniyle yeniden tutuklanarak 3 yıl daha hapse mahkum edildi ve 1999’a kadar hapis yattı.

İhvan’ın olayları çarpıtması ve ajitasyona başvurması yenir bir şey değil. Cemaatin kadın liderlerinden Zeynep el-Gazali’nin zindan hatıralarında anlattığı o korku dolu hikayeleri hatırlayanlar, cemaatin bugün hala bu uslübu kullanmaya devam etmesini garipsemeyecektir.

Merhum Akif ve İhvan kendilerinin bir savaş ve cihadda olduğuna karar verdiler. O halde neden şikayet ediyorsunuz?

Cemaatin bildirisine gelince, hayal gücü ve yaratıcılık teşvik gerektirmez. Mü’min yalan söylemez.