Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mekke Emiri, Kabe’nin yeni örtüsünü teslim aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kral Selman bin Abdulaziz’e vekaleten Mekke Emiri Halid el-Faysal, Dr.Salih eş-Şeybi’den Kabe-i Müşerrefe’nin yeni örtüsünü teslim aldı.

‘Hac kutsal ibadettir, siyaset değil’

Halid Faysal, ‘Hac ve Umre hizmeti bizim için onurdur’ kampanyasını başlattı ve kampanyanın görsel sunumunu izledi. Ayrıca Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi Genel Başkanlığı’nın hacılar ve umre yapan Müslümanlar ile ziyaretçiler için hazırlamış olduğu birçok programın yanı sıra; ‘Hac kutsal ibadettir, siyaset değil’ adlı kampanyayı başlattı.

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Dr. Abdulrahman Südeys, kampanyanın bu yüce dinin şerefli bir görüntüsünü vermeyi amaçladığını belirtti. Südeys, kampanyanın Rahman’ın misafirlerine iyi bir hazırlık, ağırlama ve iyi bir sunum olması için, kutsal bir görüntü vermeye odaklanan birçok farklı merkezde başlatılacağını açıkladı. Suudi hükümetinin Hac vazifesini siyasi veya mezhepsel sloganlardan uzak tutarak, ibadet anlayışıyla yerine getirilmesi için bütün hizmetlerini; güvenlik, kolaylık ve tatmin etme üzerine kurduklarını vurguladı.

Kabe örtüsü

Yüksekliği 14 metreye ulaşan Kabe-i Müşerrefe’nin örtüsü, siyah renge batırılmış özel doğal ipekten yapılıyor. Kuşağın üçte birinin genişliği 95 cm iken, uzunluğu 47 metredir. Kare şeklindeki kuşak, İslami motiflerle çevrili 16 parçadan oluşuyor, örtü ise 5 parçadan. Her parça, Kabe’nin bir yönünü kapatırken, beşinci parça Kabe’nin kapısına konularak perde görevi görüyor.