Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mekke Zirvesi’nden Ürdün’e destek çıktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Ürdün Kralı 2. Abdullah, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Ahmed Cabir es-Sabah ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Başbakanı ve Dubai Emiri Muhammed bin Raşid Al Mektum, Ürdün’ü yaşadığı ekonomik krizden çıkaracak yolları görüşmek üzere Mekke’deki Safa Sarayı’nda bir araya geldi.

Körfez Araştırma Merkezi’nin Başkanı Abdülaziz Bin Sakr, Mekke Zirvesi’nin Kral Selman bin Abdulaziz’in krizle karşı karşıya kalan kardeş Arap ülkelerinin yanında durma anlamındaki daimi girişimleri bağlamında geldiğini dile getirdi.

BAE ve Kuveyt, Ürdün’ün yanında

Sakr, BAE ve Kuveyt’in, Kral Selman’ın davetine icabet etme anlamında verdikleri hızlı yanıtın, iki ülkenin Kral Selman’ın konumuna gösterdiği büyük saygı ve mevcut krizde Ürdün’le birlikte olma konusundaki keskin kararlılıklarının tam bir yansıması olduğunu vurguladı.

Mekke’de Ürdün’e destek zirvesi

Suudi Arabistan’ın kardeş ve müttefiklerini desteklemeye devam ettiğine dikkat çeken Sakr, Mekke’nin ev sahipliğini yaptığı dörtlü zirveye katılan kardeş ülkeler Kuveyt ve BAE’nin bölge ülkelerinin karşılaştığı tehlikeleri sezerek Ürdün’ü destekleme yönünde karar aldıklarını söyledi.

Zirveye katılan ülkelere övgü

Zirvede Ürdün’de yaşanan ekonomik krizle baş etme noktasında Ürdün’e fayda sağlayacak sürdürülebilir çözümler benimsendiğini kaydeden Sakr, zirvenin başarısının, müttefik ülkeler olarak güçlü ve sağlam ilişkilere sahip dört ülke arasındaki uyumu yansıttığına işaret etti.

Ürdün’e 2.5 milyar dolarlık ekonomik yardım paketi

Ürdün’deki ekonomik krizi ele almak için düzenlenen Mekke Zirvesi’nden sonra yayınlanan bildiride, üç ülkenin Ürdün’e 2.5 milyar dolarlık ekonomik yardım paketi sağlanması konusunda anlaştıkları açıklanmıştı.