Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mekke’de milyonlarca dolar değerindeki arazi açık artırmaya sunuluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mekke-i Mükerreme’nin merkezinde bulunan, konumu ve büyüklüğü açısından en büyük gayrimenkul lansmanı olma özelliği taşıyan açık artırma, önümüzdeki perşembe günü yapılacak. Aynı zamanda Harem-i Şerif ve Camarat Köprüsü’nün benzersiz manzarasına sahip arazinin satışının, yıllardır durgunlaşan gayrimenkul sektörünün seyrini değiştirmesi bekleniyor.

Açık artırmaya çıkarılan ve yaklaşık 50 bin metrekare olan arazi, Mahbes’ül Cin bölgesinde üçe ayrılıyor. 13 bin 766 metrekarelik birinci kısım, Harem-i Şerif’e doğru ilerleyen Kral Halid Caddesi yönünde ve Mina’ya doğru ilerleyen Kral Abdulaziz Caddesi yönünde el-Muhsini Kuleleri civarında yer alıyor. 6 bin 930 metrekarelik ikinci kısım, El-Asil Plaza arkasındaki Kral Abdulaziz geçidi yakınlarında bulunuyor. 34 bin 651 metrekarelik üçüncü kısım ise, el-Muhsini Kuleleri arkasındaki Katar Cami yönünde yer alıyor.

Emlak satışı için yetkilendirilen Abdusselam Gazi, yaptığı açıklamada, bu açık artırmanın, başarılı geçen hac sezonunun ardından canlanan Mekke ekonomisini daha da iyileştireceğini ve kentsel dönüşüm projesine uyumlu bir satış olacağını söyledi. Bu mukaddes şehirde bu özelliklere sahip ilk arazi olduğuna dikkat çeken Abdusselam Gazi, sitelerden birinin 400 metreden uzun dükkan vitrinlerine sahip olması, halka açık sokaklara, doğrudan Harem-i Şerif ve diğer taraftan Camarat Köprüsü’ne bakması sebebiyle satışın birçok sektör için yeni alanlar sağlayacağını belirtti.

Devletin orta halli yatırımcılara çok sayıda avantaj sunduğunu vurgulayan Gazi, Suudi işadamlarını destekleyen ve ‘Suudi Arabistan 2030 Vizyon’u ile uyum sağlayan satışın, Suudi vatandaşları ile sınırlandırıldığını ifade etti. Adalet Bakanlığı’nın şu anda vizyona ulaşmak için hızlı ve emin adımlarla ilerlediğini belirten Gazi, bu adımlardan ilkinin, ihtilaflı gayrimenkul konularını sona erdirmeye yönelik hız kazandıran uygulama sisteminin etkinleştirilmesi, ikincisinin ise ticari mahkemeler sisteminin onaylanması arından ticari ve gayrimenkul için bazı hükümlerin çıkartılması olduğunu aktardı.

Mekke’deki gayrimenkul sektörünün toparlanma sürecine başlayacağını söyleyen Abdusselam Gazi, açık artırmada rakamların düşük tutulmasının, yatırımcıları, şu anda sunulan imkanlardan yararlanmaya teşvik edeceğini vurguladı. Gazi, bu yıl ilk kez umre sezonunun Muharrem ayının başından itibaren açılacak olması ve ziyaretçilerin sayısındaki beklenen artış ile önümüzdeki dönemde Mekke’de gayrimenkul ve perakende sektörlerinin ihya olacağını ifade etti. Abdusselam Gazi, geçtiğimiz yıla kadar yüzde 20 olan hacların oranının azaltılması kararının iptali, Cidde’de bulunan Kral Abdulaziz Uluslararası Havaalanı ile Mekke Metrosu arasındaki Haremeyn tren projelerinin tamamlanması, hacıların araçlarla taşınmasının yasaklanması, Harem-i Şerif bölgesi ve Cebel-i Ömer’de dünyanın en büyük otellerinin kurulması ile Mekke ekonomisinde büyük bir canlanma yaşanacağını belirtti.

Abdusselam Gazi, Mekke Kalkınma İdaresi’nin, 10 bin metrekare üzerinde alana sahip kalkınma projelerinin çoğunda, doğrudan denetlendiğine dikkat çekti. Gazi, bu çerçevede, Kalkınma İdaresi tarafından doğrudan denetlenen Harem-i Şerif ve Cebel-i Ömer projelerinin örneklerindeki gibi çalışmalar ve planlamaya dayalı özel yetkilere dayanan özel roller üstleneceğini belirtti.

Yetkililerin Hac mevsimindeki başarısının, iş ne kadar büyük olursa olsun erken koordinasyon ve planlama ile sağladığının altını çizen Gazi, 2030 vizyonu ve gayrimenkul alanındaki sıçramalarla, otel, konaklama, beslenme ve ulaşım sektörlerinde binlerce iş imkanı sağlanarak, işsizlik oranının azaltacağını vurguladı.

Abdusselam Gazi, Ahmet Samir Başrahil ve Muhammed Salim el-Yafi isimli iki işadamına ait söz konusu arazinin, Mekke tarihinde, Ticaret ve Sanayi Odaları’nın işbirliği ile değerlendirilecek olan ilk mülkiyet olduğunu ifade etti.