Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Meksika ile ABD arasında ‘duvar’ kavgası sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’li üst düzey bir yetkili Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump ile Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto arasında geçen ve iki ülkenin sınırına inşa edilmesi planlanan güvenlik duvarının ele alındığı telefon konuşmasının ardından Meksika Lideri’nin Beyaz Saray ziyaretini askıya aldığını belirtti.

İki liderinde, zamanın ziyaret için uygun olmadığını kabul ettiklerini aktaran yetkili, ancak liderlerin çalışma ekiplerinin görüşmelere ve birlikte çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

Meksikalı yetkililer, Trump ve Nieto arasında önümüzdeki birkaç hafta içerisinde yapılması planlanan fakat zamanı kesinleşmeyen bir zirveden bahsediyorlardı.

Washington Post gazetesi, geçtiğimiz Salı günü yayınladığı haberde, iki lider arasında 50 dakika süren bir telefon görüşmesinin gerçekleştirdiğini aktardı. Ancak tartışmalar, Trump’ın Meksika-ABD sınırı boyunca yapılması planlanan duvarın inşaatının maliyetini karşılamayacağını ve Meksika ile aynı fikirde olmadığını açıklaması, görüşmelerin çıkmaza girmesine sebep oldu.

Meksikalı yetkililerin açıklamalarını aktaran gazete, Trump’ın görüşme sırasında öfkeden kendini kaybettiğini söylediklerini kaydetti. Trump’ı bunun mantıksız olduğuna inandığı için ‘öfkeli ve kızgın’ olduğunu belirten ABD’li yetkililer ise, Trump’ın Meksika Devlet Başkanı’nın onu duvarın inşasını finanse etmeye zorlamak için verdiği sözün arkasında durmasını istediğini belirtti.

Meksika Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Trump’ın Meksika’da yaşanan helikopter kazası ile ilgili başsağlığı dileklerini ilettiği ve iki tarafın ticaret, göç ve güvenlik alanlarındaki ilişkileri güçlendirme konusundaki kararlığı belirtilirken, telefon görüşmesi hakkında herhangi bir bilgi verilmedi.