Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Meksika, ticaret anlaşması konusunda ABD’nin kararını bekliyor! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kanada’nın Montreal kenti, 23- 28 Ocak tarihleri arasında Kuzey Amerika ülkeleri (Meksika, Kanada, ABD) arasındaki serbest ticaret anlaşmasının (NAFTA) yenilenmesi çerçevesinde altıncı görüşme turuna ev sahipliği yapacak. ABD Başkanı Donald Trump tarafından seçim kampanyası sırasında Amerika ticaretine fayda sağlayabilmek için önemli değişiklikler yapılması vaat edilen anlaşma, tüm Amerika ticaretinin yararına bazı iyileştirmelere tanık olacak.

Öte yandan söz konusu tur, Meksikalı ekonomist ve politikacılar tarafından kritik olarak nitelendiriliyor. Zira mart ayında başlayacak olan Meksika Federal Seçim kampanyalarının bu anlaşmadan etkilenmesi bekleniyor. Anlaşma, Meksika’daki politik ve ekonomik koşulları değiştirebilir.

Meksika anlaşmayı devam ettirmek istiyor

Toplantılara, söz konusu 3 ülkeden çok sayıda bakanın katılması bekleniyor. Aynı şekilde Meksika siyasi çevreleri tur kapsamında, ülkeyi 24 yıldan daha uzun bir süredir Meksika ekonomisine büyük bir fayda sağlayan bu anlaşmadan tamamen çıkarılması ve müzakerelerin sonlandırılması konusunda endişe taşıyor.

Latin Amerikalı ekonomist Ignacio Bartesaghi yaptığı açıklamada, “Meksika, beklemek ve acele etmemek zorunda. Çünkü müzakere sonuçlarının seçimden önce ortaya çıkmaması için ihtiyacı olan tek şey zaman kazanmaktır. Zira müzakere sonuçları gelecek seçimlere dramatik bir etki bırakabilir ve Meksika’daki siyasi manzarayı değiştirebilir. Aynı şekilde Meksika ekonomisi yavaşlayabilir ve çökebilir. Bu durum da ülke için felaket olur” ifadelerini kullandı.

ABD, Meksika’nın üzerindeki baskısını artırmak istiyor

Öte yandan ABD’nin komşusu Meksika üzerindeki baskısı devam ederken, Başkan Trump, ABD Kongresine Meksika sınırına inşa edilecek duvarın ilk aşamasının oluşturulması için 18 milyar dolar ayırması çağrısında bulundu.

Alınan bilgilere göre, Trump yönetimi tarafından sunulan önerge kapsamında, 2027’ye kadar sınır duvarının tamamen inşa edileceği söylendi.

Geçtiğimiz yıl Trump yönetiminin önergesi, Dreamers olarak da bilinen Çocukluk Çağı için Erteleme Hareketi’nin (DACA) Kongre’ye sunduğu ve Obama yönetiminde geçici olarak ülkede koruma sağlanan 700 bin göçmen çocuğun ülkede yasal olarak kalabilmeleri için Kongre’ye sunduğu önergeyi tehlikeye soktu. Trump geçen sene dilekçenin geçmemesi gerektiğini söylemiş ve Kongre’ye DACA koruması altındaki çocukların durumu hakkında anlaşmaya varmaları için Mart 2018’e kadar süre vermişti. Öte yandan Trump, DACA’nın kaderini, Meksika sınırına inşa edilecek duvarı finanse etmek için bir “vinç” olarak kullanıyor.

Demokratlar projeye karşı

Senato göçmen alt komitesinde görevli Demokrat Dick Durbin, yönetimin sınır kararını eleştirirken, ABD’deki göçmenlere ülkede kalma hakkı tanıyan bir çözüm bulmak için ılımlı Cumhuriyetçilerle görüşmelerde bulunmaya çalışıyor. Ancak söz konusu bu görüşmeler, Trump’ın önergesinin ardından daha da zorlaştı. Demokratlar ise sınır duvarı inşa maliyetinin onaylanmasını kesin bir şekilde reddetti.

Trump,18 milyar dolarlık bütçe talebinde bulundu

Trump yönetimi, ABD ve Meksika sınırına inşa edilmesi planlanan duvar için sunulan önergede Kongre’den yaklaşık 510 kilometrelik bariyeri ve ekstra 655 kilometrelik bariyer ve çiti kapsayacak 18 milyar dolarlık bir bütçe talebinde bulundu. Bu bağlamda Meksika sınırının yarısından fazlası, bir ayrım duvarı ve bazı tesislerle güçlendirilecek. Trump, seçim kampanyalarının bir parçası olarak ABD’ye yönelik göçü azaltma vaadinde bulunmuştu. Bu noktada Meksika, ABD’ye girmek isteyenler için önemli bir konumda bulunuyor.