Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Meksika’da dünyanın en büyük sualtı mağarası bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bir grup dalgıcın, Meksika’nın doğusundaki iki sualtı mağarası arasında bağlantıyı bulmalarının ardından ortaya çıkan bu keşif, Antik Maya Uygarlığı tarihine ışık tutabilir. Dalgıçların bulduğu bu mağaranın dünyanın en büyük sualtı mağarası olabileceğine inanılıyor.

Reuters’ın haberine göre, Yucatan Yarımadası’ndaki yeraltı suları çalışmaları ve korunmasına adanmış bir araştırma olan ‘Büyük Maya Akifer Projesi’ çerçevesinde aylar süren araştırmaların ardından, 347 kilometre uzunluğunda labirent şeklinde bir sualtı mağarasının keşfedildiği belirtildi.
Proje yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, dalgıç grubunun, Tulum sahili yakınlarında 263 kilometrelik Sac Actun mağara sistemi ile 83 kilometrelik Dos Ojos mağara sisteminin birbiriyle bağlantılı olduğunu ortaya çıkarttıkları belirtildi.

Projenin yöneticisi Guillermo de Anda, ‘olağanüstü’ olarak tanımladığı keşfin, İspanya’nın istilası öncesi büyük yerleşimler, ritüeller ve ziyaret bölgelerinin nasıl ortaya çıktığına ve Maya Uygarlığı’nın tarihine ışık tutacağını belirtti.

Yucatan Yarımadası’ndaki subatanlara inşa edilmiş kentler olarak bilinen birbirine bağlı su altı mağaraları, Maya kalıntılarıyla dolu. Bu subatanların bir kısmı, hala torunları bölgede yaşayan Maya halkı için dini öneme sahipti.