Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Meksika’da uyuşturucu kartelleri arasında çatışma: 31 ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Meksika Başsavcılığı’ndan dün yapılan açıklamaya göre, Chihuahua eyaletinde, son 48 saat içinde uyuşturucu ticareti ile bağlantılı kişiler arasında yaşanan çatışmalarda 31 kişinin öldüğü belirtildi.

Aynı kaynağa göre, geçtiğimiz Perşembe ve Cuma günlerinde meydana gelen çatışmalarda 7 kişi de yaralanmıştı.

Öldürülen 31 kişiden 4’ü kadın olduğu açıklanırken, 3’ünün de 14, 15, 17 yaşlarında gençler olduğu ifade edildi.

Başsavcılık Sözcüsü Carlos Huerta, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Bu bir kan banyosu. Juaerez ve Sinaola isimlerindeki rakip kartellere ait olan uyuşturucu satıcılarının arasındaki hesaplaşmanın neticesidir” şeklinde konuştu.

Chihuahua, Sinaloa ve Durango eyaletleri Altın Üçgeni oluşturmakta. Söz konusu bölgeler uyuşturucu kartellerinin kontrol altına almak için birbirleri ile yarıştıkları tartışmalı alanlardır. Altın üçgen, afyon ve esrar yetiştirilmesine elverişli arazilere sahiptir. Ayrıca konumu, ABD’ye uyuşturucu kaçakçılığı yapılabilmesini kolaylaştırmakta.

Söz konusu suikast dalgasından kısa bir süre önce, Vali Javier Corral bir güvenlik toplantısında, 2018’in Chihuahua için kamu güvenliği yılı olacağını söylemişti.

Geçtiğimiz yıl ülkede 23 binin üzerinde cinayet işlendi

Federal İçişleri Bakanlığı istatistiklerine göre, 2017 yılının Ocak ve Kasım ayları arasında Meksika’da işlenen cinayetlerin sayısı, 1997’den beri en yüksek sayıya; 23 bin 101’e ulaştı.

Eski Devlet Başkanı Felipe Calderon (2006-2012) askeri yardım ile uyuşturucu kaçakçılarına savaş başlattığından beri Meksika’daki şiddet olayları önemli ölçüde arttı.

Askeri operasyonlar, Meksika hükümetine birçok uyuşturucu kartelinin liderlerini tutuklamasına olanak sağladı. Fakat uzmanlar, söz konusu operasyonların suç gruplarının yaygınlaşmasına ve ülkedeki şiddet olaylarının artmasına da yol açtığını belirtti.