Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Meksika’daki göçmen konvoyları, ABD sınırına yaklaşıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington: Muaz el-Ömeri

ABD’nin mültecileri ve güney sınırına gelen göçmenleri engellemeye çalışmasına rağmen binlerce aile araçlarıyla ABD sınırına doğru ilerlemeye devam ediyor.

Kanada’nın Queretaro eyaletindeki yetkililer Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Cuma ve Cumartesi günleri arasında 6 bin 531 göçmenin eyaletten taşındığını, bunların 5 bin 771’inin eyaletteki 3 hükümet sığınağında kaldıktan sonra Pazar sabahı ayrıldığını açıkladı.

Latin Amerika’dan gelen mülteci ve göçmen konvoyu ABD’de tartışmalara yol açtı. Siyasi partiler, ABD Başkanı Donald Trump’ın göçmenleri uzaklaştırmak için sınırda 5 binden fazla askerin görevlendirilmesi için emir vermesinden sonra geçtiğimiz haftalarda yapılan ara seçim kampanyasında bu konuyu kendi lehlerine kullandı.

Çok sayıda göçmen artan yoksulluk, çetelerin şiddeti ve ülkedeki siyasi iktidarsızlık nedeniyle ülkelerinden kaçtıklarını söylüyorlar. Honduras, Guatemala, El Salvador, Nikaragua ve Meksika gibi ülkeler haftalardır ABD’ye sığınma talebinde bulunmak ve ülkeye yasadışı yollardan giriş yapmak için yollar arıyor.

Meksika sığınma vizesi, çalışma vizesi ya da göçmenler için çalışma vizesi verdi. Hükümet, daimi vize için bekleyen bireylere ve ailelere 2 bin 697 geçici vize verildiğini açıkladı.

ABD göçmenlerin gelişini engellemek için düzenleyici ve önleyici tedbirler aldı. Geçtiğimiz Cuma günü Trump, yasadışı göçmenlerin sığınma izni almasını engelleyen bir yasa imzaladı. Karar, ABD Adalet Bakanlığı Genel Sekreteri Matthew Whitaker ve İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen tarafından açıklandı. İki yetkili, ABD ve Meksika sınırında sığınma talebinde bulunan göçmenler için düzenleyici önlemlerin uygulama prosedürlerinin başlaması hakkında konuştu.

Matthew Whitaker yaptığı basın açıklamasında, ABD hükümetinin çok sayıda ülkenin vatandaşlarından gelen sığınma talepleri içinde boğulduğunu ifade etti. Whitaker, “Bu gerçekten sığınmayı hak eden kişilere hızlı bir şekilde sığınma vermemizi engeller” diye konuştu. ABD yasalarına göre, ABD’ye giren herhangi bir göçmen, bir limanda olsun ya da olmasın sığınma başvurusunda bulunabilir. Whitaker “Yeni yasaya göre, mültecilerin resmi giriş noktalarında ve limanlarda sığınma talebinde bulunması gerekiyor. İşlemler sistematik, kontrollü ve yasal bir şekilde tamamlanacak” diye konuştu.

Göç ve iç güvenlik Dairesi’nin resmi verilerine göre, geçtiğimiz yıl ABD’ye aileleriyle göç eden 107 binden fazla göçmen gözaltına alındı. Yönetim sınırdan yasadışı yollarla ülkeye giriş yapan mülteci sayısının ‘rekor’ olarak tanımladı.

Mültecilerin sığınma talebinde bulunması, mahkemede askıya alınan 768 binden fazla davanın daha da artmasına neden olması bekleniyor. Buna ek olarak, 8 bin 600’den fazla ebeveynsiz çocuk yasadışı bir şekilde sınır geçişlerine giderek, koruma ve iltica talebinde bulundu. İstatistiklere göre, Orta Amerika’daki sığınmacıların yüzde 10’undan daha azına sığınma hakkı verildi.

Pentagon, Meksika sınırına daha önce 5 bin olarak açıkladığı rakamı artırarak 7 bine çıkardığını açıkladı. ABD’deki Kuzey Komutanlığı yetkilileri cumartesi günü yaptığı açıklamada, sınırlarda konuşlandırılan 5 bin 600 asker sayısının artmaya devam ettiğini belirterek, ABD gümrük sınırının korunması ve gümrük desteği için birkaç bin askerin daha gönderilmesinin beklendiğini açıkladı.

ABD’de yayın yapan Defense News’e göre şimdiye kadar Meksika sınırında 2 bin 800, Kaliforniya’da bin 300 ve Arizona’da bin 500 askeri personel görevlendirildi. New Mexico’da şimdiye kadar hiç asker görevlendirilmedi.