Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Meksika’nın teklifini reddeden göçmenler ABD sınırına doğru ilerliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Orta Amerika’dan gelen binlerce göçmen, Meksika’nın “ülkenin güney ucundaki iki vilayete yerleşmelerine ve mülteci statüsü elde etmelerine dair olan teklifini” reddederek, Cumartesi günü şafak vaktinde yola çıkıp ABD’ye doğru olan yolculuklarına devam ettiler.

Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto tarafından önerilen “Sen evindesin!” mottolu yol haritası; Orta Amerika ülkeleri vatandaşları için Chiapas ve Oaxaca eyaletlerinde barınak, tıbbi bakım, eğitim ve iş fırsatlarını içeriyor. Bu durum aynı zamanda, daimi mülteci statüsü elde edilmesine yönelik atılan ilk adım olarak değerlendiriliyor.

Yetkililer, bin 700’den fazla kişinin mülteci statüsü için başvuruda bulunduğunu kaydetti. Ancak göçmenlerin çoğu söz konusu teklifi reddederek, kamyonlarla veya yaya olarak ABD sınırına doğru yol almakta ısrar ettiler.

ABD’ye geçiş noktası ise, Teksas eyaletinde bulunan ve şehre bin 500 kilometre uzaktaki McAllen kasabasıdır. Burada onları, sınırı ihlal etmelerini engellemek için asker kullanılacağına vurgu yapan ABD Başkanı Donald Trump’ın keskin tutumu bekliyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), dün, sınır muhafızlarına destek için güney sınırına ek birlikler gönderilmesi teklifini onayladı. Savunma Bakanı Jim Mattis, İç Güvenlik Bakanlığı’nın yardım talebini kabul ederek, asker konuşlandırma sürecinin detaylarına ilişkin yetkililere izin verdi.

Trump, ara dönem seçim kampanyalarının tavan yaptığı bir vakitte, söz konusu konvoyları ve göç meselesini seçim kampanyasının odağına yerleştirdi.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden paylaşımda bulunan Trump, “ABD yasadışı göç meselesine ilişkin her yıl milyarlarca dolar harcıyor. Bu böyle devam etmeyecek. Keskin yasaların onaylanması için Demokratların bize oy vermesi gerekiyor. Bunu yapmadıkları takdirde oldukça güç bir yoldan geçmek zorunda kalacağız” ifadelerini kullandı.