Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mekunu Kasırgası, Yemen’in Sokotra adasını vurdu: 17 kayıp | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’in güneyindeki Sokotra Adası’na vuran Tropikal Mekunu Kasırgası nedeniyle 2 geminin batması ve bazı araçların sele kapılması sonucunda 17 kişi kayboldu. Yemen Meşru Hükümeti, fırtına nedeniyle büyük zarar gören bölgeyi “Afet bölgesi” olarak ilan etti.

Yaklaşık 4 gün sürmesi beklenen ve hızı saatte 80 kilometreye ulaşan Mekunu Kasırgası’ndan etkilenen Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen ve Umman bir takım tedbirler alıyor.

Konuya ilişkin Şarku’l Avsat’a bilgi veren Suudi Arabistan Çevreyi Koruma ve İklimi Gözlemleme Kurulu Başkanı Dr. Eymen Gallam, kasırganın Aden Körfezi’nde başladığını ve doğal olarak Yemen ve Umman gibi civar ülkeleri etkilediğini ifade etti. Suudi Arabistan’ın güney kesimlerinin de kasırgadan etkilendiğini sözlerine ekledi.

Kasırganın muhtemel etkilerine dair de bilgi veren Gallam, “Şiddetli yağmurlar, kasırganın en büyük etkisi olacaktır. Özellikle kasırganın yoğun olarak etkilediği yerlerde sellere sebep olan yağmurlar görülebilir” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan Çevreyi Koruma ve İklimi Gözlemleme Kurulu, Mekunu Kasırga’sının, önümüzdeki Cumartesi günü, Yemen ve Umman’ı kat ettikten sonra Suudi Arabistan bazı bölgelerini de etkileyeceği tahmininde bulundu.

Sokotra adası afet bölgesi ilan edildi

Öte yandan, Yemen Meşru Hükümeti, kasırganın vurduğu Yemen’in güneyindeki Sokotra Adası ve çevresini “Afet bölgesi” ilan etti.

Yemen Resmi Haber Ajansı’nın (SABA) Yemen Meşru Hükümeti Sözcüsü Racih Badi’ye dayandırarak verdiği açıklamaya göre, hükümet Sokotra Adası’nı afet bölgesi olarak ilan etti ve bölgeye insani yardım çağrısında bulundu.

Açıklamasında, Yemen’de Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu (Arap Koalisyonu) ülkelerine yardım çağrısı yapan Badi, “Arap Koalisyonu’ndaki kardeş ülkeleri, kasırga nedeniyle mağdur olan vatandaşlarımızın barınma, sosyal destek ve insani yardım gidermek için ortak çalışmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Umman alarma geçti

Mekunu Kasırgası’nın etkili olduğu bir başka ülke olan Umman’da da alarm durumuna geçilerek, olağanüstü hal önlemlerinin bir an önce uygulanmaya konacağı ilan edildi.

Uzmanlar, Mekunu Kasırgası’nın şiddetini artırarak devam edeceğini ve Cumartesi sabahı itibariyle hızının saatte 180 kilometreye ulaşacağını tahmin ediyor.

Mekunu Kasırgası, önceki gün, Umman’ın en güney sahili olan Sallala kenti sahiline 670 kilometre uzaklıkta seyrederken, iki gün içinde sahile oldukça yaklaşmış durumda bulunuyor.

Ummanlı yetkililer, fırtınanın ülke sahillerine ulaşmasına karşın gerekli önlemlerin alındığını ifade ederken vatandaşlardan şiddetli rüzgar ve sellere karşı dikkatli olmalarını istedi.