Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mekunu Kasırgası’nın BAE üzerindeki etkisi geçti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ulusal Meteoroloji Merkezi, Mekunu Kasırgası’nın derecesinin ikinci kategoriden birinci kategoriye düşürüldüğünü duyurdu.

Merkez’in bugün yayınladığı açıklamada, Mekunu Kasırgası’nın Umman Sultanlığı’ndaki Zufar ilinin batısına ulaşmasının ardından gök gürültülü sağanak yağış ile birlikte hızının saatte 126 ila 144 kilometre aralığına düştüğü belirtildi. Değişen rüzgâr hızıyla birlikte Kasırga’nın derecesinin birinci kategoriye gerilediği kaydedildi.

Açıklamada Mekunu Kasırgası’nın önümüzdeki iki gün içerisinde Zafur’un kuzeybatısına ilerlemesinin beklendiği bilgisi verildi. Kasırga’nın önümüzdeki 24 saat içerisinde etkisinin azalarak rüzgâr hızının saatte 118 kilometreye düşeceği tahmin ediliyor.

Merkez, gelecekteki hava haritalarının kasırganın halen BAE’ye ulaşmadığını gösterdiğini aktardı. Etkisinin orta ve yüksek bulutların ve nemli hava kütlelerinin akışıyla sınırlı olduğu belirtildi. Doğu ve güney bölgelerinde yağmur yüklü kümülüs bulutlarının da yer yer kasırgaya eşlik edeceği bildirildi.

Açıklamada sadece Ulusal Meteoroloji Merkezi tarafından hazırlanan raporların ve haberlerin takip edilmesi ve asılsız haberlere itibar edilmemesi istendi.