Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Melania Trump, Meksika sınırındaki göçmen çocukları ziyaret etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Göçmen çocukların ailelerinden ayrılmasına yönelik tepkiler Donald Trump’a geri adım attırdı. Melanie Trump’ın desteğini arkasına alan göçmen çocuklara New York Belediye Başkanı da yardım eli uzattı.

ABD Başkanı Donald Trump dün, ABD’ye yasadışı yollarla giren ailelerden çocuklarının ayrılmasına yönelik süren tartışmaların ardından eşi Melania Trump’ın Teksas sınırındaki sığınma merkezlerini ziyaret ettiğini açıkladı.

Medya kısa bir süre sonra First Lady’nin çocuk merkezlerini ve sınır muhafızı görevlerini denetleyeceğini aktardı. Melania Trump dün, Teksas’ın McAllen bölgesinde göçmen çocukların kaldığı bir merkeze ziyarette bulundu. Yaşları 5 ila 17 arasında değişen yaklaşık 60 çocuğun bulunduğu merkez, hükümet tarafından destekleniyor.

Melania Trump’ın Sözcüsü Stephanie Grisham, Teksas’ta kendilerine eşlik eden gazetecilere yaptığı açıklamada “Tamamen kendi fikri. Katılmak için ısrar etti ve her şeyi kendi kontrol etmek istedi. Melania çocukların aileleriyle kalmalarını destekliyor. Bu onlar için önemli” dedi.

Melania’nın bu ziyareti, Trump’ın gelen tepkilerin ardından politikasında değişikliğe giderek göçmen çocukların aileleriyle kalmasını öngören başkanlık kararnamesini imzalamasından bir gün sonra gerçekleşti.

Trump, Beyaz Saray’daki kararnamenin imzalanması sırasında şunları söyledi:

“Bu aileleri bir arada tutmakla ilgili bir durum. Birbirlerinden ayrılan aile fertlerini görmek beni iyi hissettirmedi. Çok güçlü sınırlarımız olacak ama aileleri bir arada tutacağız.”

AFP’nin haberine göre Trump, geçen mayıs ayının başlarında yasa dışı göçe karşı uygulamaya koyduğu “sıfır hoşgörü” politikası kapsamında Meksika’dan ülkeye yasa dışı şekilde geçen yaklaşık 2 bin 300 çocuğun ailelerinden ayrı merkezlerde tutulmasına karar vermişti. Son imzasının ardından “Kalbi olan herkes aynı yolu seçecek” ifadelerini kullanan Trump, kızı Ivanka ve eşi Melania’nın bu kararın verilmesinde etkili olduğunu ifade etti.

De Blasio hükümete sert çıktı

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio önceki gün, Meksika sınırında yakalanan göçmen ailelerden koparılan 239 çocuğun New York’un Harlem semtine nakledildiğini öğrendiğinde bunun kendisini şoke ettiğini açıkladı. De Blasio “Şehrimizde 239 çocuğun tutulduğunu bilmiyoruz, buna inanabiliyor musunuz? Federal hükümet bu şehrin halkından bu bilgiyi nasıl saklar? Nasıl çocukların ihtiyaç duyabileceği yardıma engel olur?” diye konuştu.

Göçmenlerin en ateşli savunucularından biriolarak tanınan De Blasio’ya göre Harlem’deki sığınma merkezinde farklı yaş aralıklarında birçok çocuk var. Bu çocukların arasında 9 aylık bir bebeğin de bulunduğunu ifade eden De Blasio, 9 yaşındaki bir diğer çocuğun da Honduras’tan 3 bin kilometrelik bir yolun ardından New York’a geldiğini ve annesini görüp göremeyeceğini bilmediğini ifade etti.

Ailelerinden koparılan çocuklar, ABD ve diğer ülkelerde tartışmalara yol açtı. New York’ta bir televizyon kanalı çarşamba günü İspanyolca konuşan 5 genç kızın yetişkinlerle birlikte gece vakti Harlem’in doğusundaki resepsiyon merkezine doğru yürüdüğü görüntüleri yayınladı.

Associated Press’in haberine göre yetkililer, bebekler ve genç sığınmacılar için üç merkez oluşturdu.