Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Melbourne saldırganı, katliam planlamakla suçlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avustralya polisi, Perşembe günü Melbourne kentindeki Flinders Caddesi’nde, yayaların üzerine aracını sürerek çok sayıda kişinin yaralanmasına sebep olan Afgan kökenli Said Nuri’yi katliam planlamakla suçladı.

Polis tarafından yapılan açıklamaya göre, Nuri’nin saldırıyı planlı olarak gerçekleştirdiği vurgulandı.

Açıklamada, 32 yaşındaki saldırgan Said Nuri’nin psikolojik sıkıntılar yaşadığı ve uyuşturucu kullandığı ifade edilirken, saldırganın terör bağlantısının olmadığı kaydedildi.

Avustralya polisine göre, aracıyla uyuşturucu satan Nuri, takip edildiğini anlayınca aracını kontrolsüz bir şekilde yayaların üzerine sürdü.

Tutuklandı

Öte yandan, Said Nuri, bugün, mahkeme önüne çıkarılırken hakkında tutuklama kararı verildi. Psikiyatristler tarafından muayeneye edilecek Nuri, Perşembe günü bir kez daha mahkemeye çıkarılacak.

Radikal terör örgütleri, Avrupa ve ABD’de, son iki yıl içinde sivillere yönelik gerçekleştirdikleri birçok saldırıda, araçlarını yayaların üzerine sürme yöntemini kullanmıştı.

Avustralya’nın Melbourne kentinde, geçtiğimiz Ocak ayında yaşanan benzer bir saldırıda 6 kişi ölmüştü. Avustralya polisi, söz konusu saldırının terör bağlantılı olması ihtimalinin olmadığını açıklamıştı.

Ocak ayında yaşanan saldırıdan sonra, Melbourne’nin çeşitli noktalarında 140 kontrol noktası kurulmuştu.