Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Melbourne saldırganı ve DEAŞ etkisi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sidney: Şarku’l Avsat

Melbourne’de Cuma günü yaptığı terör eylemiyle bir kişiyi öldüren ve içinde gaz tüpü olan bir aracı havaya uçurmaya çalışan Somali asıllı saldırganın, DEAŞ’tan etkilendiği fakat örgüt ile bağının olmadığı açıklandı.

30 yaşındaki saldırgan Hasan Halife Sherry Ali, Cuma günü yaptığı saldırıda bir kişiyi öldürürken, iki kişiyi de yaralamıştı. İçinde gaz tüpü olan bir aracı havaya uçurmaya çalışan saldırgan, polis tarafından vurularak etkisiz hale getirildi. Avustralya hükümeti, başkent Melbourne’de saldırı gerçekleştiren Somali vatandaşının DEAŞ’ın saldırılarından etkilendiğini fakat radikal örgütle bağının olmadığını açıkladı.

DEAŞ’ın sözde haber ajansı AMAK, Sherry Ali’nin ‘DEAŞ savaşçılarından’ olduğunu açıklarken, bununla ilgili herhangi bir kanıt sunmadı. Avustralya İçişleri Bakanı Peter Dutton, verdiği demeçte, Sherry Ali’nin herhangi bir örgütle bağlantısının olmadığını açıklayarak, saldırganın eylemi önceden planladığını belirtti. Dutton, saldırının esinlenme olduğunu, 30 yaşındaki Somalilinin bir örgütün üyesi ya da bir örgüte bağlı olmadığını söyledi. Sherry Ali, 2015 yılında DEAŞ’a katılmak için Suriye’ye gitmek istediği gerekçesiyle pasaportuna el koyulması nedeniyle Avusturalya istihbaratı tarafından tanınıyordu.

Yetkililer Ali’nin ulusal güvenlik için tehdit oluşturabileceğini göz önünde bulundurmadı. Dutton, “Polis, bu kişinin bir eylem yapacağına dair istihbarata sahip değildi. Yetkililerin, mutfak çekmecesinden bıçağını alan her kişinin durumunu bilmesi imkânsız” diye konuştu. Dutton’un, Melbourne’da yayımlanan Herald Sun Gazetesi’nde yer alan açıklamasında “Sherry Ali uyuşturucu ve alkol bağımlısıydı. Eşinden ayrıldığını, ailesinden uzaklaştığını söyledi. Şu ana kadar elde ettiğimiz bilgilere göre Ali, ne yapması gerektiğini biliyordu. Bu saldırı bir esinlenme, bir örgüte üye olma ya da bağlı olma meselesi değil. Avusturalya İstihbarat Servisi, 400’de fazla soruşturma yürüyor ve soruşturma kapsamındaki kişileri izliyor” ifadelerini kullandı. Melbourne’da yayımlanan The Age Gazetesi yerel bir imama Sherry Ali’nin akıl sağlığını sordu. İmamın açıklamasına göre Sherry Ali ona, görünmeyen silahlı adamlar tarafından kovalandığını söylemişti.