Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Melbourne’de düzenlenmesi planlanan terör saldırısı son anda engellendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avustralya’nın Victoria Eyaleti polisinin resmi internet sayfasından bildirdiğine göre dün Melbourne’de gerçekleştirilmesi planlanan bir terör saldırısı son anda enllendi. Saldırıyı hazırladığından şüphelenilen 3 kişiyi tutukladı. Polis tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Gözaltındaki 3 kişinin Melbourne’da başarısızlığa uğratılan terör eyleminin hazırlanmasına ve planlanmasına katıldığı düşünülüyor. Soruşturma devam ediyor. Konuya dair ek bilgiler daha sonra yayınlanacaktır.”

Victoria polisi tehlikenin sona erdiğini ve halka yönelik herhangi bir tehdit olmadığını belirtiği açıklamada Dallas, Kampelfeld ve Greenvale’den gelen üç şahsı tutukladığı kaydedildi. Türk asıllı tutukluların Melbourne’nin kalabalık bir bölgesinde bir terör eylemi gerçekleştirmek için hazırlandığı ifade edildi. İki kardeş; 30 yaşındaki Ertunç ve 26 yaşındaki Samed Erikoğlu ile 21 yaşındaki Hanefi Halis dün Melbourne’de mahkeme karşısına çıkarak terör saldırısı planlamak ile suçlandı. Avustralya Associated Press söz konusu şahısların yargılanmalarının ardından tutuklandığını aktardı. Victoria Emniyet Müdürü Graham Ashton düzenlediği basın toplantısında şahısların Türk kökenli Avustralya vatandaşları olduklarını ve terörle mücadele memurları tarafından mart ayından bu yana taip edildiklerini belirtti. Son günlerde planlarını uygulamak üzere oldukları açıklığa kavuşunca şahısların polisler tarafından tutukladıkığını kaydetti. Ayrıca tutukluların internet bağlantılarının çoğunun şifrelenmiş olduğunu aktardı.

İki sanık kardeşin babası ise oğullarının DEAŞ ile bağlantılı oldukları iddiasını reddetti. Gazetecilere “iyi insanlar” olduklarını söyledi.

Komşularından biri, Halis’in geçen yıl görünüşünü değiştirdiğini, sakal bırakmaya ve geleneksel bir İslami elbise giymeye başladığını belirtti. Söz konusu iki kardeşin bir diğer komşusu da Kanal 9’a yaptığı açıklamada Halis’İn inzivaya çekildiğini ve son aylarda garajını bir camiye dönüştürdüğünü aktardı. Ancak sıra dışı bir şey yapacağından şüphelenmek için hiçbir nedenin bulunmadığını kaydetti.

Yetkililer daha önce 3 sanığın DEAŞ terör örgütüne katılmak için yurt dışına çıkabileceğinden şüphelenmiş ve pasaportlarına el koymuştu. Ashton, polisin planlanan saldırınını tam olarak nerede ve ne zaman yapılacağını bilmediğini söyledi. Polis, tehdidin giderildiğini ve devam eden bir tehlike olmadığını bildirdi. Victoria Başbakanı Daniel Andrews dün düzenlenen bir basın toplantısında, polisin “ölümcül ve son derece tehlikeli bir olayı” engellemek için harekete geçtiğini ifade etti. Polis, şüphelilerin saldırıyı yapmayı planladıkları yer konusunda karar vermediklerini ancak saldırının çok yakında gerçekleşeceğine inandıklarını söyledi. Victoria Emniyet Müdürü Graham Ashton açıklamasında ayrıca şu ifadeleri kullandı:

“Kalabalık ve insanların toplandıkları bir mekan aradıkları kesin. Mümkün olduğunca çok insan öldürebilecekleri bir yer olması için çalışıyorlardı.”

ABD’nin güçlü müttefiklerinden olan ve Afganistan ile Irak’a asker gönderen Avustralya, 2014’ten bu yana Ortadoğu’da savaşmaktan dönen yerel militanların ya da destekçilerinin saldırısına karşı alarm halinde.