Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Menbiç Askeri Konseyi, kentte Türk askerinin varlığını kabul etmiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD kuvvetleri tarafından desteklenen Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile müttefik olan Menbiç Askeri Konseyi, dün Ankara ve Washington’un bölgeyi yönetmek için bir anlaşmaya varmalarından sonra Türk ordusunun burada yayılmasını kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Kürt danışmanların da yakın zamanda kentten ayrılacaklarına dikkat çekildi.

Konsey Sözcüsü, Reuters haber ajansının Konsey’in bölgede bir Türk askeri varlığını kabul edip etmeyeceği hakkındaki sorusuna verdiği yanıtta, bunun asla kabul edilmeyeceğini belirtti.

Konsey tarafından yapılan açıklamada, geçtiğimiz Pazartesi günü Menbiç’teki Türkiye-ABD yol haritasının ayrıntılarına dair bir bilgi olmadığı belirtildi. Ancak, Menbiç’in güvenlik ve sınırlarını herhangi bir dış tehdide karşı koruyabileceğini ekledi.

Menbiç’in kaderi, Ankara’nın terörist bir grup olarak gördüğü YPG nedeniyle ABD ile Türkiye arasındaki anlaşmazlığın temelini oluşturuyor.

YPG, geçtiğimiz Salı günü askeri danışmanlarının şehirden ayrılacağını açıkladı. Menbiç Askeri Konseyi danışmanlarının önümüzdeki birkaç gün içinde çekileceklerini belirtti.

Ankara, Suriye’nin doğusundaki Kürt birliklerini takibe niyetli

ABD’nin bu Kürt grupları desteklemesi Ankara’yı kızdırdı. Söz konusu grupları Menbiç’ten çıkarma sözü verdi. Bu da orada ABD ile çatışmaya girilmesi ihtimalini ortaya çıkardı.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, dün yaptığı açıklamada “Fırat’ın doğusu da teröristlerden temizlenecektir. Biz, Fırat’ın doğusunun da Menbiç’teki gibi siyasi bir anlaşmayla çözüme kavuşturulmasını elbette tercih ederiz. Eğer buralar terör örgütlerinden temizlenmezse, terör tehdidi devam ederse, Türkiye’nin kendi milli güvenliğini koruma, kendine yönelen terör tehdidini yok etme hakkı vardır” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz Pazartesi günü, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Washington ile yapılan Menbiç hakkındaki yol haritasının 10 içerisinde uygulamaya geçeceğini, sürecin 6 ay içerisinde tamamlanacağını söyledi. YPG militanlarının silahlarını teslim edeceklerini belirten Çavuşoğlu, Menbiç yol haritasının Rakka ve Kobani’de d uygulanması gerektiğini ifade etti.

Aynı bağlamda, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ve ABD’nin Suriye’deki Menbiç hakkındaki yol haritası üzerinde vardıkları anlaşmayı memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Stoltenberg, iki NATO müttefiki Türkiye ve ABD’nin, Suriye’nin kuzeyindeki zor duruma çözüm bulma çabalarının kendileri için de önemli olduğunu söyledi.

İki NATO müttefiki tarafından belirlenmesi nedeniyle Türkiye ile ABD’nin belirlediği Menbiç yol haritasının ayrıntılarına ilişkin yorum yapamayacağını bildirdi.

Brüksel’deki NATO karargahında düzenlenen basın toplantısında Stoltenberg, Washington ve Ankara ziyaretlerinde muhataplarıyla Menbiç konusunu görüştüğünü kaydetti. Stoltenberg, terörle mücadeleyi sürdürürken, Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarının da göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade etti.

Öte yandan Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Dörtyol Kavşağı’nda düzenlenen Ağrı mitinginde halka hitap etti. Yıldırım, ülkesinin Suriye sınırındaki Fırat Nehri’nin batısından Akdeniz’e kadar terörizmi ortadan kaldırabildiğini söyledi.

Binali Yıldırım, “Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı harekatları ile Fırat’ın batısından başlayarak Akdeniz’e kadar ülkemizin Suriye ile sınırları boyunca bütün terörizmi bitirdik. Şu an da ABD ile Suriye’nin kuzeyindeki Menbiç’e doğru bir anlaşma mevcut” şeklinde konuştu.

Ülkenin içinde ve dışında son iki yıldır terör operasyonlarının devam ettiğini belirten Yıldırım, söz konusu harekatların büyük ölçüde başarılı olduğuna dikkat çekti.
Öte yandan Turk Press ağı, dün YPG’nin askeri danışmanlarını Menbiç’ten çekeceğini bildirdi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin Menbiç’i YPG’nin elinden alarak gerçek sahiplerine teslim etmesi gerektiğini vurguladı.

Erdoğan, “Örgüt, şehirden çıkmadığı takdirde bölge halkı ile birlikte çıkarma zorunda kalırız. Menbiç’i teröristlerden temizleyeceğiz. Onlar buranın gerçek sahibi değil. Kent, Arap kardeşlerimizindir. Son terörist ortadan kaldırılıncaya kadar Irak sınırına ulaşmak için operasyonlarımıza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

ABD’li bir yetkili, basına verdiği demeçte “ABD Dışişleri Bakanı ve Türkiye Dışişleri Bakanı bir yol haritasını onayladı. Bu, ABD’nin YPG’yi Fırat’ın doğusuna aktarma taahhüdünü yerine getirmeyi amaçlayan geniş bir siyasi çerçevenin göstergesi. Bu durum, Menbiç’in güvenliğine ve istikrarına katkıda bulunacak. Söz konusu durumun geniş bir politik çerçeve olduğunu belirtmek önemlidir. Yol haritasının uygulanması, hala karşılıklı olarak kabul edilebilir bazı ayrıntılar üzerinde müzakere edilmesini gerektirecektir. Uygulama zamanlamasının gelişmelere dayalı olması gerekir” ifadelerini kullandı.