Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Menbiç’te yeni ABD üssü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington destekli SDG’nin Menbiç Askeri Konsey Sözcüsü Şarfan Derviş, ABD ordusunun Suriye’nin kuzeyinde yer alan ve Türkiye’nin askeri operasyon düzenlemekle tehdit ettiği Menbiç bölgesinde yeni bir askeri üs kurduğunu ve üste Fransız askerlerinin de bulunduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önce birçok kez Zeytin Dalı Operasyonu ile YPG birimlerini Afrin’den çıkarttıktan sonra birliklerini Menbiç’e yönlendirebileceğini söylemişti.

Şarfan Derviş, Reuters tarafından fotoğrafları bu hafta servis edilen ABD üssünün 3 ay önce kurulduğu ve burada Fransız askerlerinin de bulunduğu bilgisini verdi.

ABD ve Fransa birliklerinin SDG ve Türkiye tarafından desteklenen muhalifler arasındaki cephe hattında devriye gezdiğini söyleyen Derviş, üssün Türkiye’nin Afrin’e askeri harekât başlatmasından kısa bir süre sonra kurulduğunu belirtti.

Derviş sözlerinin devamında şunları söyledi:

“Türkiye’nin Afrin’e düzenlediği harekât ve Menbiç’e yönelik artan tehdidinden sonra, Koalisyon güçleri sınırı gözlemlemek ve korumak için üs inşa etti. Üs, ABD ve Fransız askerlerini barındırıyor. Askerler, sınırı kontrol ederek günlük devriyeler gerçekleştiriyor.”

SDG ile birlikte Suriye’de DEAŞ’a karşı mücadele eden ABD önderliğindeki Koalisyondan ise Derviş’in söz konusu açıklamalarına yönelik herhangi bir yorumda bulunulmadı.