Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Merkel Almanları nefrete karşı çıkmaya çağırıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Berlin/Şarku’l Avsat

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanları, aşırı sağcı grupların yaydığı nefrete karşı sakin olmaya davet etti. Merkel’in bu çağrısı hafta sonu yaşanan ve yaklaşık yirmi kişinin yaralanması ile sonuçlanan yeni şiddet olaylarının ardından geldi.

Merkel, adına açıklama yapan Hükümet sözcüsü Steffen Seibert, “Son günlerde ve bu hafta sonu yaşadığımız üzücü olayların ve şiddete eğilimli aşırı sağcı ve neo nazi grupların gösterilerinin, bir erkeğin yasının tutulması ile hiçbir ilgisi yoktur. Bu gösteriler yabancılara, politikicalara, güvenlik güçlerine ve bağımsız basına verilmeye çalışılan bir nefret mesajıdır. Bunu net bir şekilde ortaya koymalıyız. Ülkemizin bölünmesine karşı olan her Alman vatandaşı, buna karşı net bir tutum ortaya koymalıdır” dedi.

2 kişi tutuklandı

Hükümet sözcüsü tarafından yapılan bu açıklama, Cumartesi günü aşırı sağcı partilerin Chemnitz kentinde düzenledikleri ve sekiz bin kişinin katıldığı gösterilerin ardından yapıldı. Bu gösteriler, bir tartışma sırasında bıçaklanan 35 yaşındaki bir Almanın daha sonra hastanede hayatını kaybettiği 26 Ağustos’tan beri sürüyor. 22 yaşında sığınma talebinde bulunan bir Iraklı ile ortağı olduğu düşünülen bir Suriyeli, şüpheli oldukları gerekçesiyle tutuklandılar.

Berlin’de bulunan parlamentoda ana muhalefet partisi AfD tarafından temsil edilen aşırı sağcı partiler, bu olaydan göçmen karşıtlığı ve Merkel’in göçmen politikalarını eleştirmek için yararlanmaya çalışıyorlar.

Aşırı sağcı partiler, 2015 ve 2016 yılında 1 milyondan fazla sığınmacıya kapıları açan Başbakan Merkel’in artan suç olaylarının ve güvensizliğin sorumlusu olarak görüyorlar.

AfD partisi, 2017’nin sonlarında Almanya’nın güneydoğusunda Fransa sınırları yakınında bulunan Kandel kentinde, 15 yaşındaki bir Alman kızının öldürülmesinin ardından aylardır göçmen karşıtı bir kampanya yürütüyor. Genç kızın ölümünden sorumlu tutulan Afgan kökenli sığınmacı Abdul D. hakkında bugün görülen davada karar açıklandı ve sanık sekiz buçuk yıl hapis cezasına çaptırıldı. Cezasını tamamlamasının ardından ise sınır dışı edileceği tahmin ediliyor.

18 kişi yaralandı

Chemnitz kentinde Cumartesi akşamı göçmen karşıtı bir gösteri ile sol grupların düzenlediği karşı gösteri sırasında aralarında 3 polisin de bulunduğu 18 kişi yaralandı. Yaralılar arasında yüzü maskeli kişiler, PDS partisinden aktivistler ve bir televizyon ekibi üyeleri tarafından darp edilen 20 yaşındaki bir Afgan genç de bulunuyor.

Öte yandan göçmen karşıtlığı, seçmenler arasında da önemli bir kriter haline gelip son aylarda yükseliş göstermeye başladı. Son anketler AfD’nin %16’lık bir oy oranına ulaştığını ve %17’lik oy oranına sahip PDS partisinin hemen ardından üçüncü sırada yer aldığını gösteriyor.