Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Merkel, Gürcistan’ın AB’ye ‘kısa sürede üye olma’ umudunu kırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Gürcistan’ın Avrupa Birliği’ne (AB) ve NATO’ya kısa sürede katılmasına dair umutlarını kırdı.

Tiflis İvane Javakhishvili Devlet Üniversitesi’nde öğrencilerin sorularını yanıtlayan Merkel, Gürcistan’ın NATO ile entegrasyonu konusundaki soruya ülkenin AB ve NATO’ya yavaş yavaş yaklaştığını ancak toprak bütünlüğü sorunlarından dolayı kısa sürede üye olmasının mümkün olmadığı cevabını verdi.

Gürcistan’ın Rusya’nın yanındaki bölgesel konumunun katılım konusunda bazı konuları daha zor hale getirdiğini dile getiren Merkel, “Abhazya ve Güney Osetya nedeniyle Gürcistan’ın hızlı NATO üyeliğini konuşamayız. Almanya’nın pozisyonu budur ve böyle kalacak” ifadelerini kullandı.

Gürcistan’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden ayrılıkçı Abhazya ve Güney Osetya’da yaşananları büyük adaletsizlik olarak nitelendiren Merkel, “Bu bir işgaldir. Benim cevabım şudur ki ülke topraklarının yüzde 20’si işgal edildi. Bu büyük ve açık bir adaletsizliktir” dedi.

Kremlin ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Abhazya ve Güney Osetya ayrılıkçı bölge liderleri arasında bugün bir toplantı düzenleneceğini bildirdi. İki bölgedeki ekonomik işbirliği ve kalkınma konusunu içeren görüşmelerin Moskova’da yapılacağı kaydedildi.

İki bölgeye de askeri koruma sağlayan Rusya 2008’deki savaşın ardından söz konusu bölgelerin bağımsızlığını tanıdı. Rusya, o zamandan beri iki bölgeyi büyük mali yardımlarla destekliyor.

AB’nin himayesindeki barış anlaşmasına rağmen iki bölgede de konuşlanmış Rus birlikleri bulunuyor.

Uluslararası hukuka göre söz konusu iki bölge Gürcistan’a bağlı durumda.