Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Merkel ‘reddedilen’ mültecilerin ülkelerine dönmelerini talep etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Alman bir kızın Iraklı bir sığınmacı tarafından tecavüze uğraması ve öldürülmesinin ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel pazar günü, “reddedilen mültecileri sınır dışı etme sürecini” hızlandırmayı talep etti.

Merkel, Alman televizyon kanalı ARD ile yaptığı röportajda, “Olayın trajedisi ve dehşeti bir yana bu olaydan çıkarmış olduğum ders, daha hızlı hareket edebilmek için gerekli olan her şeyi yapmak zorunda olduğumuzdur. Olay, ikamet statüsüne sahip olmayan bu kişileri hızlı bir şekilde ülkelerine geri gönderecek idari prosedürleri hızlandırmanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor” açıklamasında bulundu.

Merkel ayrıca, bazı vilayetlerde koalisyon anlaşmasında kabul edilen kararların uygulanmasının zorluğuna karşı şaşkınlığını dile getirdi.

Iraklı gencin sürgün işlemleri aylarca ertelendi

Bir Alman kıza tecavüz etmek ve öldürmekle suçlanan Iraklı genç Ali Bashar, iltica talebini reddetme kararına karşı yasal araçlar kullanarak sürgün edilmesi aylarca ertelendi.

Yetkili makamların çalışmaları birleşecek

Sığınmacılar, tüm sığınma prosedürlerini bu planlanmış çerçevede uygulamak zorunda olacakları gibi aynı zamanda kararı hızlandırmak için yetkili makamların çalışmaları bir merkezde birleştirecek. Bu merkezlerin kurulması aynı zamanda, İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in politikasının omurgasını oluşturuyor.

İçişleri Bakanı ile yoğun görüşme trafiği

Seehofer’in uygulamak istediği sığınma politikası tedbirleri paketine değinen Merkel, Avrupa hukukunun Alman yasalarına göre daha öncelikli olduğunu vurgulayarak, bu konuda Seehofer ile yoğun görüşmeler yapıldığına dikkat çekti.

İkamet izni olmaksızın geri dönüş

Bild am Sonntag gazetesi Seehofer’in planlarının, ikamet izni olmaksızın gelen mültecilerin geri dönüşlerini içerdiğini belirtti. Bu planlar, sınır dışı edilen ve tekrar dönen mültecilerin de sınır dışı edilmesini sağlıyor.

Merkel’den tüm Avrupa’ya uyarı

Merkel, yeni bir ortak Avrupa iltica sistemini desteklediğini dile getirdi ve bu sisteme ulaşılamaması durumunda tüm Avrupa’nın tehditle karşı karşıya olduğuna dair uyarıda bulundu. Merkel, şu anda tartışılan Göçmenlik ve Mülteci Kurulu’ndaki usulsüzlüklerden “politik olarak sorumluyum” dedi.

Merkel ayrıca, komisyonun mülteci krizi sırasında çok fazla şey yaptığını, ancak işler bugün tahmin edileceği kadar iyi gitmediğini ifade etti.