Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Merkel, televizyon münazarasında Martin Schulz ile karşı karşıya gelecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya Başbakanı Angela Merkel bugün başbakanlıktaki rakibi Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SDP) Başkanı Martin Schulz ile televizyon münazarasında kozlarını paylaşacak. Bu münazara bu ay yapılacak seçimler öncesinde iki aday arasında gerçekleşecek tek tartışma olacak.

Canlı yayından verilecek münazara Martin Schuzl’un, Angela Merkel’in anketlerdeki üstünlüğünün üstesinden gelmesi için çok iyi bir fırsat olabilir.

90 dk sürecek olan münazarayı yaklaşık 15-20 milyon kişinin izlemesi bekleniyor. Dört tanınmış televizyon sunucusu iki lidere, emisyon skandalı, seçim sonrası koalisyon seçenekleri, mülteci krizinin yanı sıra terörizm ve kamu güvenliği de dahil olmak üzere birçok konu hakkında soru soracak.

İki başkana sorulacak uluslararası konular arasında, Rusya ve Ukrayna meselesi, Avrupa reform planının yanı sıra, Almanya’yı sıklıkla eleştiren ABD Başkanı Donald Trump ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile nasıl bir ilişki yürütüleceği konuları olabilir.

Demir parmaklıkların arkasında büyüyen ve Avrupa’da en uzun süre hükümranlığı elinde bulunduran, bir papazın kızı olan Angela Merkel (62), düşmanlarına görünüşte alçakgönüllü davranarak seçkin bir siyasi hayat sürdürmeyi başardı.

Sosyal Demokrat partinin Başbakanlık adayı olan Martin Schulz, 24 Eylül’deki yasama seçimleri öncesinde yapılacak tek televizyon münazarasında, bu tecrübe ile yüzleşecek.

Almanya’daki bir gazete, Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) mayıs ayının sonlarında başbakanlık adayının Angela Merkel olduğunun açıklamasından sonra, “Sonsuza kadar mı?” başlığını atarak, Merkel’in 3 ABD Başkanı, 4 Fransa Cumhurbaşkanı, 3 Britanya Başbakanı gördüğüne, buna rağmen gücünden bir şey kaybetmediğine dikkat çekti.

Düşünür Peter Loterdijk, ‘Mutti (Anne)’ diye lakaplandırılan bayanın (Merkel) bir sır taşıdığını belirterek onun, çalkantılı tarihinin bıktırdığı ve dünyadaki durumuna endişeli bakan Almanların ‘normal yaşam arzusuna’ en iyi cevap verebilen kadın olduğunu belirtti.

Düşünür, bu kadının (Merkel) Almanya dışında ise; Avrupa’daki krizlerin geçmesiyle birlikte koltuğunu sağlamlaştırdığını, ilk önce şehir devletleri tarafından eleştirilse de, Donald Trump’ın ABD Başkanlığı’na seçilmesinde sonra ‘Özgür dünyanın lideri’ olduğunu ifade etti.